Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kapsamında 2015 yılında yapımına başlanan TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Projesi son aşamaya geldi. SİHA olarak kısaltılan Silahlı İnsansız Hava Aracı iniş ve kalkış yapabilen ilk askeri SİHA gemisi TCG Anadolu için artık görev anı geldi. Türk donanması içerisinde en büyük gemi olarak kayıtlara geçen TCG Anadolu, artık resmen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinin bir parçası oldu.
SİHA’ların taşınması, ihtiyaç duyulduğunda iniş kalkış yapılabilecek olan TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, artık görev bekliyor. BAYKAR’ın bir süredir dünyanın ilk SİHA gemisi olarak tanıtılan gemisi, “Bayraktar TB3” artık TCG Anadolu’yu aktif olarak kullanacak. İşte detaylar!

Türk Donanması Envanterine Kaydedildi

231 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğe sahip olan TCG Anadolu, tam yükü dolu olduğu halde 27 bin 436 ton ağırlığına sahip oluyor. 20,5 knot hızla hareket edebilen savaş gemisi, 9 bin deniz mili menziline sahip. An itibariyle dünya çapında TCG Anadolu ölçeğinde gemiye sahip olan ülkelerin sayısı ise Türkiye dahil 13. Geminin içine 13 tank, 27 ZAHA, 6 zırhlı personel taşıyıcı, 33 otomobil ve 15 de römork yerleştirilebiliyor. Gemi ayrıca güvertesinde 10 helikopter veya 11 SİHA taşıyabiliyor. Gemideki hangarda ise 19 helikopter veya 30 SİHA taşınabiliyor. 1.223 personelin faaliyet gösterebileceği gemi, acil durumlar için tam teşekküllü bir hastanenin yanı sıra 2 adet de ameliyathaneye sahip. Hatta içine başka bir geminin de yerleştirilebildiği TCG Anadolu’nun içindeki su alabilen havuzlara, 4 adet mekanize çıkarma gemisi de yerleştirilebiliyor.

%70 Yerli Bir Çalışma

AA tarafından yayınlanan habere göre TCG Anadolu projesinin geliştirilme sürecinde 131 alt yüklenici yer alıyor. Ancak bu süreçte AR – GE merkezleri ve üniversiteler de projeye destek sağladı. Geminin yapım sürecinde yerlilik oranı %70 düzeyinde. Tek başına iken bir savaş silahı olarak da kullanılan gemide çok çeşitli savaş teknolojileri kullanılıyor. Bunların arasında elektronik harp sistemleri, torpido savunma sistemi, kızılötesi arama ve takip sistemi, muhabere sistemleri ve lazer ikaz sistemi gibi çok sayıda unsur sayılabilir. Bu teknolojilerde ise tamamen yerli ve milli imkanlara başvurulmuş durumda. TCG Anadolu’nun teslim töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk donanmasının en büyük gemisinin Sirkeci’deki limanda bir süre sergileneceğini duyurdu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz