Okuma Süresi
2 dakika
Ülkemizin önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden birisi olan Turkcell, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre Turkcell, 2G bağlantı hizmeti vermeye devam etmek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile anlaştı.
Turkcell, 2029 yılına kadar 2G bağlantı hizmeti sunabilmek için 141,6 milyon euro karşılığında bir anlaşma yaparak lisansını uzattı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan bu açıklama ile şirket, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile yeni bir anlaşma yaptığını duyurdu. Turkcell bu anlaşmayı ilk defa 1998 yılında 25 yıllığına imzalamıştı. Son yapılan anlaşma gereği ise bu süre 6 yıl daha uzatıldı. İşte detaylar!

Anlaşmaya Dair Açıklama

Turkcell’in 6 yıl daha süreyi uzatmasına dair yapılan açıklaması şu şekilde: “Şirketimizin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile imzaladığı ve 27 Nisan 2023 tarihine kadar geçerli olan GSM (2G) İmtiyaz Sözleşmesi’nin süresinin uzatılmasına ilişkin olarak yasal süresi içinde Şirketimizce yapılan başvuru üzerine BTK, “GSM İmtiyaz Sözleşmeleri ve GSM 1800 İmtiyaz Sözleşmesinin Süre Uzatım Koşullarının Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar” çerçevesinde GSM İmtiyaz Sözleşmesinin süresinin 30 Nisan 2029 tarihine kadar uzatılmasına ve 900 MHz bandında Turkcell’e tahsisli frekansların kullanımına devam edilmesine karar verildiğini Şirketimize yazılı olarak bildirmiştir. İlgili usul ve esaslar çerçevesinde, süre uzatım bedeli 120 milyon Avro (+ 21,6 milyon Avro KDV) olarak belirlenmiştir. Söz konusu süre uzatım bedelinin peşinatına ve KDV’nin tamamına tekabül eden toplam 81,6 milyon Avro karşılığı 1,7 milyar TL tutarındaki ödeme bugün peşin olarak gerçekleştirilmiş olup, kalan bedel 31,1 milyon Avro tutarında iki eşit taksitle (30 Nisan 2024 ve 30 Nisan 2025 tarihlerinde olmak üzere) 2 yıl içinde ödenecektir. Ödemeyi takiben yasal onay süreçlerinin tamamlanması ve GSM İmtiyaz Sözleşmesi’nin süresinin uzatılması kapsamında tadil sözleşmelerinin imzalanması öngörülmektedir. Konuya ilişkin gelişmeler önümüzdeki dönemlerde kamuyla paylaşılacaktır.”

Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Turkcell, yaptığı bu hamle ile Türkiye’deki müşterilerine 2029 yılına kadar 2G bağlantı desteği sunabilecek. Bu da 4G veya 3G’nin bulunmadığı yerlerde, kullanılabilecek tek operatörün Turkcell olması anlamına geliyor. Ama tabi bu durum diğer operatörlerden buna benzer bir hamle gelmesi halinde geçerli olur. Bu arada dünya çapında birçok telekomünikasyon şirketi, artık 2G için lisans almıyor. Çünkü hemen hemen birçok ülke büyük bir hızla 5G’ye geçiş yapıyor. Hatta Japonya ve Güney Kore gibi bazı ülkeler 2030’lu yıllarda 6G’ye geçiş yapmış olacaklarını çoktan duyurdular.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz