Okuma Süresi
2 dakika
İşletmelerin esnek çalışmaları ve iş süreçlerindeki karmaşayı azaltmayı sağlayan bir Microsoft uygulaması olan Dynamic 365’e yapay zeka desteği geliyor.
1 Kasım 2016’da piyasaya sürülen ve bugüne kadar kurumsal kaynak planlama, müşteri ilişkileri yönetimi gibi uygulamalar grubundan oluşan Microsoft Dynamic 365, yapay zeka desteği ile buluşuyor. Microsoft tarafından bugün yapılan duyuruya göre işletmelerin ticari ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan Dynamics 365 isimli sistem, artık yapay zeka desteği ile çok daha efektif bir hale gelecek. İşletmeler için karmaşayı azaltmayı sağlayan, üst düzey operasyonel verimliliğin yanı sıra olağan dışı müşteri deneyimleri sunan bir akıllı iş uygulamaları portföyü olan Dynamic 365, artık CoPilot desteği ile hizmet sunacak. İşte detaylar!

Sıra Office Uygulamalarında

Microsoft, son zamanlarda hepimizin gözlemlediği gibi hemen hemen her uygulamasına yapay zekâ sistemlerini entegre etmeye başlamış durumda. Bu amacını gerçekleştirebilmek için OpenAI’a büyük bir yatırım yapan Microsoft, geçtiğimiz ay Office uygulamaları için de yapay zeka desteği sunacağını duyurmuştu. Hatta daha yakın bir süreçte çok tartışıldığı kadar çok da ilgi gören yapay zekâ destekli arama motoru Bing’i kullanıma sunmuştu. Microsoft bugün de Bing’in ardından işletmelerin ve markaların çok sık kullandığı Office uygulamalarına el attı. Şu anda yine işletme ve markalar tarafından yoğun olarak kullanılan Dynamics 365 yazılımı için yapay zekâ sistemlerini entegre ettiğini açıkladı. Bu entegre işlemi ile birlikte şunu söyleyebiliriz ki, artık e postanıza gelen mesajlar bile bir yapay zekânın ürünü olacak. Dynamics 365’in yapay zekası CoPilot’un, 16 Mart’ta Dynamics 365 müşterilerinin hizmetinde olması bekleniyor.

Dynamics 365’in Yapay Zekası CoPilot

Microsoft’un şirketler ve markalar tarafından yoğun olarak kullanılan Office uygulaması Dynamics 365, artık CoPilot isimli yapay zekâ desteği ile hizmet verecek. Ve yapay zeka destekli Dynamics 365 artık bir şirketin İnsan Kaynakları, Ticaret, Satış, Tedarik Zinciri, Finans ve Proje Yönetimi gibi ana unsurlarındaki tüm uygulamaları kapsayacak. Bu kapsamda Dynamics 365 CoPilot’un neler yapabileceği ise oldukça zengin bir portföyü içine alıyor. Örneğin müşterilere özelleştirilebilir e-postalar gönderebilecek. Hatta müşterilerle daha önceden yapılan konuşmaları analiz ederek daha kapsamlı destek sunmanın yollarını yaratacak. Firmada yapılan toplantıların otomatik özetini çıkararak kararların düzenlenmesini sağlayabilecek. Ayrıca pazarlama verilerini düzenleyebilen CoPilot, reklam e-postaları için de fikirler üretebilecek. Tüm bunları yapabilen bir yapay zeka destekli Dynamics 365’in, çalışanları işinden edebileceği teorisi de adeta haksız değil gibi görünüyor. Ancak Microsoft, bu konuda niyetlerinin insanları işinden etmek değil tekrar eden, zaman harcayan işlerin yapay zekâya emanet edilerek çalışanları yaratıcılık gerektiren işlere kanalize edebilmek olarak açıkladı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz