Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

eBay sahibi olduğu GittiGidiyor’u kapatma kararı aldı. Ayrıntılar haberimizde

E-ticaret platformu GittiGidiyor’un kapanacağı bildirildi. Şirketin sahibi olan ABD’li e-ticaret devi eBay’dan yapılan açıklamaya göre, GittiGidiyor’un operasyonları 18 Temmuz’da durdurulacak. Açıklamada kapanışa gerekçe olarak piyasadaki rekabetçi ortam gösterildi. eBay’in paylaştığı açıklamada, düzenli şekilde operasyonlarını gözden geçirdikleri ve bunun sonucunda zor fakat stratejik kararı verdikleri aktarıldı.

Satıcılar 5 Eylül’e kadar hesaplarına ulaşabilecek

eBay bugün itibarıyla platforma yeni ürün eklenmeyeceğini ve 18 Temmuz itibarıyla da alış işlemi yapılmayacağı bilgisini verdi. Öte yandan, eBay alıcı ve satıcılarla bugün temasa geçerek hesaplarıyla ilgili veri paylaşacak. Bununla birlikte, platformdaki alıcı ve satıcılar 5 Eylül’e kadar hesaplarına erişebilecek ve eBay, alıcı ve satıcılara platformdan çıkışları için gerekli yardımı sağlayacak.  eBay’in açıklamasında GittiGidiyor’un kapanmasının eBay’in 2022 2Ç finansal sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olmayacağına yer verildi. eBay örnek olarak GittiGidiyor’un, eBay’in 2022 yılının ilk çeyreği sonunda konsolide aktif alıcı sayısına yaklaşık 4 milyon aktif alıcı katkıda bulunduğunu paylaştı.

2001’de kuruldu, 2011’de eBay tarafından satın alındı

GittiGidiyor 2001 yılında kuruldu ve 2011 yılında eBay tarafından satın alındı. GittiGidiyor’un sitesinde yer alan bilgiye göre, platform üzerinde 120 bin satıcı ve 35 milyon kayıtlı kullanıcı bulunuyor. Öte yandan, 2021 sonu itibarıyla platform üzerinde 25 milyon ürün listeleniyor ve mobil uygulama 30 milyondan fazla indirilmil durumda. GittiGidiyor’un satışlarının yüzde 64’ü mobilden gelirken, her 10 alışverişten 7’sinin mobil cihazlardan oluştuğu görülüyor. Bununla birlikte şirketin 350’den fazla çalışanı bulunduğunu da not edelim.

[Güncelleme] GittiGidiyor’un kapanması Google Trendler’de 

Haberi yayına aldıktan sonra Google Trendler’i kontrol ettik. Buradaki arama trendlerine göre, GittiGidiyor’un kapanması arama motorunda 50 binden fazla aranmış. Bu sonuç, e-ticaret şirketiyle ilgili aramaların Google Trendler’de 2. sıraya girdiğini gösteriyor. Google Trendler’deki arama grafiğini aşağıda görebilirsiniz:

Geçtiğimiz günlerde 20. yılını kutlayan GittiGidiyor’un 20. doğum günü için hazırladığı kısa filmi aşağıda seyredebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz