Trello incelemesi 
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Organize olabilmek için ne yapılmalı? Ekibimi nasıl organize ederim? gibi sorularınız varsa Trello kullanabilirsiniz. Trello incelemesi ve detayları haberimizde.  

Birçok insan son günlerde evden çalışmaya başlamış durumda. Bu yüzden ekiplerin çok daha iyi organize olmaları gerekiyor. Bunun dışında bir etkinlik yapılacak olduğunda kimin ne yapacağı, nelere ihtiyaç olacağını herkese anlatmak oldukça zor bir olay. Ayrıca bu organizasyonu takip etmek de son derece zor. İş ve arkadaş etkinliklerinin dışında bireysel olarak organize olmak için de bir düzene ihtiyaç duyarız. Bu yüzden bireysel kullanılabildiği gibi, ortak kullanıma açılabilen birçok organizasyon, listeleme benzeri uygulamalar var. Bugün bu uygulamalar arasından Trello isimli uygulamaya yakından bakacağız. Trello basit ara yüzü ve Türkçe olması ile bilikte ön plana çıkan bir organizasyon uygulaması. Trello incelemesi ve uygulama detayları haberimizde.  

Trello ne işe yarar? 

Trello, uygulamasında organize olabilmek amacıyla panolar ve kartlar oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz bu kartları istediğimiz kişilerle paylaşabiliyoruz. Paylaştığımız kişiler de bu kartlar üzerinde değişikler yapabiliyor. Kartlara, listeler ve açıklamaların dışında dosyalar da ekleyebiliyoruz. Bu şekilde daha görsel ve işlevsel bir plan elde ediyoruz. 

Trello uygulaması nasıl çalışır? 

İlk olarak tabii ki çoğu uygulamada olduğu gibi bir üyelik oluşturuyoruz. E-posta adresimiz  ile kayıt olduğumuz uygulamanın son derece basit bir ara yüzü bulunuyor. Sağ altta bulunan artı işaretine bastıktan sonra kendimize bir pano oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz panonun ismini ve görünürlük seviyesini ayarlıyoruz.

Trello uygulaması nasıl çalışır?

Trello uygulaması nasıl çalışır?

Oluşturduğumuz pano içerisinde birden fazla liste oluşturma şansımız var. Aynı şekilde bu oluşturmuş olduğumuz her listenin altına birden fazla kart açabiliyoruz. Bu sayede birçok projeyi tek bir çatı altında toplayabiliyoruz.

Trello uygulaması nasıl çalışır?

Trello uygulaması nasıl çalışır?

Organizasyonumuzu sağlayacak asıl yer ise listelerin altında oluşturduğumuz kartların içi. Öncelikle bu kartın ne amaçla açıldığına dair bir açıklama yazarak bu kartın içini düzenlemeye başlıyoruz. Bu kartların her birine etiketler veriyoruz. Verdiğimiz bu etiketleri düzenleyebilme olanağımız bulunuyor. Bu sayede etiketlerin hem rengini ayarlıyoruz, hem de etiketlerimize isimler verebiliyoruz. Örneğin tek bir panoda birden fazla proje ile alakalı bilgi varsa, her bir rengi bir proje için kullanabilirsiniz. Ya da o renkler sizin için bir önem sırası göstergesi olabilir.

Trello uygulaması nasıl çalışır

Oluşturduğumuz kartlara bir başlangıç ve bir bitiş saati belirleyebiliyoruz. Ayrıca istersek bu tarihe bir hatırlatıcı ekleyebiliyoruz. Bu şekilde en azından bir işi son anda olsa bile hatırlamamız sağlanıyor. 

Trello uygulaması nasıl çalışır?

Kartların en etkileşimi yüksek tarafı ise listeler. İşaretleyebileceğimiz, maddeler yazdığımız bu listelerden birden fazla açma şansımız var. Liste içerisinde olan maddeleri işaretledikçe, liste isminin altında bir bar dolmaya başlıyor. Birden fazla listeye sahip bir kartın içerisindeysek, bu özelik sayesinde hangi konuda daha çok ilerlediğimizi kartı açmadan görebiliyoruz.  

Trello uygulaması nasıl çalışır?

Ayrıca oluşturduğumuz kartlara dosyalar ekleme şansımız var. Fotoğraf, belge, bağlantı gibi farklı şeyleri kartımıza ekleyebiliyoruz. O kartı ortak kullandığımız diğer kişilerde bir şeyler ekleyebildiği gibi aynı zamanda indirebiliyor. Yani organize olmak için kullandığımız bu uygulamayı aynı zamanda grup içerisinde dosya ve belge aktarmak için de kullanabiliriz. Sonuç olarak oraya eklenen dosyalar ile ortak bir havuz oluşturulmuş oluyor.  

Trello uygulaması nasıl çalışır?

Peki ekibimiz ile nasıl iletişim kuruyoruz? Kartın en alt kısmında duran ‘yorum ekle’ kısmı ile ekip arasında konuşma gerçekleştirebiliyoruz. Birbirimizi etiketleyip cevaplar verebiliyoruz ve yorumlarımıza ifadeler bırakabiliyoruz. Dahil olduğumuz kartlardan birine yorum yapıldığı an bize mesaj bildirimi geliyor. Bu sayede iletişim kolaylığı sağlanıyor.  

Trello uygulaması nasıl çalışır?

Trello’ya nasıl üye eklenir? 

Kurmuş olduğumuz panolara üye eklemek için davetiye gönderebiliyoruz. Panomuzun içindeyken sağ üst köşede duran üç noktaya tıklıyoruz.

Trello’ya nasıl üye eklenir?

‘Üyeler’ kısmına tıkladığımız zaman en altta ‘Üye Ekle’ adında bir buton çıkıyor. Bu noktadan sonra sadece ‘bağlantı paylaş’ dememiz yeterli. Bu sayede panoya katılmasını istediğimiz kişilere katılım bağlantısını paylaşabiliyoruz. Bu paylaşım için neredeyse tüm uygulamaları kullanabiliyoruz.   

Trello’ya nasıl üye eklenir?

Trello’ya nasıl üye eklenir?

Trello incelemesi yazımızın sonuna geldik. Bizleri ve ekibimizi her ne kadar düzene sokabilecek bir uygulama olsa bile, uygulamayı aktif olarak kullanmadan uygulamadan mucizeler beklememek lazım. Trello uygulamasını Google Play Store ve AppStore üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.  

Can Sıkıntısına Birebir 5 Mobil Strateji Oyunu #EvdeKal

OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro‘nun teknik özellikleri sızdırıldı 

  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz