universitelerde-koronavirus-tatili-suresi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Türkiye’deki ilk COVİD-19 vakasının onaylanmasının ardından üniversiteler 3 hafta süreyle tatil edilmiş ve 23 Mart itibariyle de uzaktan eğitim sistemine geçiş yapılmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası YÖK Başkanı, üniversitelerde koronavirüs tatili süresi ile ilgili nihai kararı açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, bu sene üniversitelerde bahar dönemi sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital eğitim sistemleriyle sürdürülecek. YKS sınavı ise 25-26 Temmuz’a ertelenecek.

Mart ayı başlarında Türkiye’deki ilk COVID-19 vakasının Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından onaylanmasının ardından Ankara’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir koronavirüs toplantısı düzenlenmişti. 4.5 saat süren toplantı sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; ülke genelinde ilköğretim, orta öğretim ve liselerin 1 hafta, üniversitelerin ise 3 hafta süreyle tatil edildiğini açıklamıştı. 23 Mart itibariyle de tüm okullar, bir süreliğine uzaktan eğitim sistemine geçiş yapmıştı. Bunun üzerine, tatil süresi içerisinde uzaktan eğitimin ne kadar sürdürüleceği de merak konusu olmuştu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerde koronavirüs tatili süresi ile ilgili nihai kararı açıkladı. 

universitelerde-koronavirus-tatili-suresi

Saraç, açıklamasında bu sene bahar dönemi eğitim-öğretim sürecinin sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital eğitim imkanları ile sürdürülmesine karar verdiklerini ifade etti. Ülke genelinde hızla yayılan COVID-19 vakaları sebebiyle bahar döneminde yüz yüze eğitimin yapılamayacağının altını çizen YÖK Başkanı; uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital eğitim imkanlarıyla sürdürülemeyecek uygulamalı ders ve programların ise yaz aylarında tamamlanacağına işaret etti. Açıklamada, bu derslere ilişkin yaz dönemi takvimlerinin üniversiteler tarafından belirleneceği belirtildi. Saraç, konuyla ilgili olarak ayrıca “Diğer bir ifade ile bu program ve dersler için bahar dönemi takvimini yaz aylarına taşımış oluyoruz” ifadelerini kullandı.  

Saraç bununla birlikte, Türk yüksek öğretiminin yaz okulu tecrübesine güvendiklerine işaret etti. Üniversitelerle 7/24 irtibat halinde olduklarını vurgulayan YÖK Başkanı, önümüzdeki yılın eğitim-öğretim takvimini yaz okulunun bitiş tarihlerini göz önünde bulundurarak düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.  

YKS sınavı, 25-26 Temmuz’a ertelendi! 

yks-sinavi-ertelendi

Diğer yandan üniversite sınavı tarihlerinde bir değişiklik olup olmayacağı da binlerce öğrenci için merak konusu olmuştu. YÖK Başkanı, açıklamasında bu konuya da netlik kazandırdı. Saraç, 20-21 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan YKS sınavının 25-26 Temmuz’a ertelendiğini açıkladı. Öğrencilerin daha salim ve dingin bir zihinle hazırlanarak sınava girmelerini istediklerine işaret eden YÖK Başkanı, takvimle ilgili ÖSYM ile irtibat halinde olduklarını da sözlerine ekledi. 

Saraç, sözlerini bitirirken sınavda sorulacak soruların kapsamıyla ilgili olarak da “Sınava girecek öğrencilerimiz şu açıdan rahat olsunlar. Daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacaktır. Fırsat eşitliği ve sosyal adalet, bizim vazgeçmeyeceğimiz bir esasımızdır” ifadelerini kullandı.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

YÖK, Coronavirüs sürecinde uzaktan eğitim ile ilgili açıklama yaptı!

Koronavirüsün erkekleri neden daha çok etkilediği ortaya çıktı

Prens Charles’ın koronavirüs testi pozitif çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz