Laboratuvarlarda üretilen ve gerçek tavuk etine benzer özelliklere sahip olan bir alternatif protein kaynağı olan yapay tavuk eti, tüm tartışmalara rağmen ABD’de serbest bir şekilde satılabilecek. Genellikle bitkisel bazlı proteinlerden oluşturulan ve doku mühendisliği teknikleriyle üretilen bir ürün olan yapay tavuk eti, Singapur’da ise uzun zamandır satışta.

Çeşitli nedenlerle geleneksel tavuk etinin yerine geçebilecek bir seçenek olarak sunulan yapay tavuk eti, hayvan refahının korunması, çevresel sürdürülebilirlik, kaynak kullanımının azaltılması ve et tüketimine bağlı sağlık sorunlarının hafifletilmesi gibi nedenlerle olumlu görülen bir faaliyet. Ancak bunun yanı sıra bu konuda farklı ve olumsuz bakış açıları da söz konusu. ABD ise tüm bu tartışmalara rağmen ülkede yapay tavuk etinin satışına izin verdi. İşte detaylar!

Çevresel Sürdürülebilirlik İçin Çok Önemli

Hücre kültürleri kullanılarak gerçekleştirilen doku mühendisliği tekniklerine dayanan yapay tavuk eti üretimi, tavuk hücrelerinden alınan örneklerin laboratuvar ortamında büyütülerek, et benzeri doku ve yapılar oluşturulması ile gerçekleşiyor. Bitkisel bazlı besin maddeleri, proteinler, vitaminler ve mineraller kullanılarak besin değeri açısından zenginleştirilen yapay tavuk etinin, gelecekte alternatif protein kaynaklarını yaygınlaştıracağı düşünülüyor. Ve ayrıca bu ürünler sayesinde çevresel sürdürülebilirlik ve gıda güvenliği gibi konularda da oldukça önemli bir adım atılmış olacak.

ABD’de Serbest

Son olarak ise ABD’de iki şirketin yapay tavuk eti satmasına izin verilmiş durumda. Şu an için yalnızca restoranlar üzerinden yapay tavuk eti satılacak olsa da bu durumun ileride daha da genişletileceği düşünülüyor. ABD’li yetkili kurumlar tarafından alınan karar doğrultusunda Upside Foods ve Good Meat isimli şirketler tarafından geliştirilen yapay tavuk etleri, öncelikle restoranlardan tüketicilere ulaşacak. Şimdilik yapay tavuk üretiminin geleneksel tavuk üretimine göre daha pahalı ve karmaşık olduğu bir gerçek. Bu konuda dünyanın bir numarası ise Sinagpur. Burada Amerika’dan çok daha önce yapay tavuk eti satışlarına izin verilmişti. Diğer yandan İngiltere ve İtalya’da da yapay et tartışmaları güncel olarak devam ediyor. yapay tavuk eti mi yoksa geleneksel tavuk eti mi tartışmasının çok yakında ülkemizde de yaşanacağı beklenen bir durum diyebiliriz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz