Elektrikli scooter kiralama girişimi Dost hizmet vermeye başladı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Son başta İstanbul sokakları olmak üzere elektrikli scooter’ları daha fazla görmeye başladık. Bu girişimlere bir yenisi eklendi ve elektrikli scooter kiralama girişimi Dost hizmet vermeye başladı.

Ülkemizde Martı başta olmak üzere Binbin, Hop!, MOBI ve Palm gibi elektrikli scooter’lara bir yenisi eklendi. Mart ayı itibariyle elektrikli scooter kiralama girişimi Dost Şişli’de hizmet vermeye başladı.

Webrazzi’nin haberine göre Tufan Vatandost ve Görkem Sarıca tarafından Ekim 2019’da kurulan Dost elektrikli scooter girişimi, Mart ayında hizmet vermeye başladı. Başlangıç olarak sadece Şişli bölgesinde hizmet vermeye başlayan Dost, 1,99 TL açılış ücretine sahip. Dost scooter’ın dakikalık kullanım ücreti ise 0,59 TL. Buna göre 10 dakikalık bir scooter yolculuğu ortalama 8 TL’ye mal oluyor.

Dost Scooter Nasıl Kullanılır?

dost scooter nasil kullanilir

16 kişilik bir ekip tarafından yönetilen Dost elektrikli scooter, şehir hayatını kolaylaştırmak ve daha eğlenceli bir hale getirme vizyonuyla yola çıktı. Diğer elektrikli scooter kiralama girişimleriyle benzer bir çalışma prensibine sahip Dost, telefona indirilen bir uygulama ile kullanılabiliyor.

Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra telefon numarası ve mail adresiyle kayıt oluşturmak gerekiyor. Ardından uygulamaya ödeme yapabileceğiniz bir kart tanımlamanız yeterli. Harita üzerinde uygun gözüken Dost scooter ‘lardan birine giderek kare kodu okutmanız yeterli.

Yolculuğunuz bittiğinde ise uygun bir yere park etmeniz ve üzerinde bulunan fiziki kilidi kilitlemeniz gerekiyor. Son olarak ise uygulama içinden scooter’ın park halindeki bir fotoğrafını çekip göndermeniz gerekiyor.

Uygulamanın ara yüzü ve kullanımı Martı uygulamasıyla benzerlik gösteriyor ve oldukça basit. Şimdilik sadece Şişli bölgesinde hizmet veren uygulamanın ilerleyen dönemlerde farklı bölgelerde de hizmete girmesi bekleniyor.

Girişimin açılışa özel sunduğu bir takım fırsatlar da bulunuyor. Uygulamayı telefonuna indirip, Dost Scooter ‘ı kullanmaya başlayanlar arkadaşlarını davet ederek ücretsiz açılış hakkı kazanıyor. Daveti kabul edip, uygulamayı indiren kullanıcılar da aynı şekilde ücretsiz açılış ile başlangıç ücreti ödemiyor.

Öte yandan kullanıcılar, scooter’da bir sorun olması halinde yine uygulama üzerinden hata ve arıza bildiriminde bulunabiliyor. Gidon, ön ışık, tekerlek, gaz, fren, arka ışık ve benzeri arızaları; kilik sorunu ve hatalı park bildirimi yapılabiliyor.

Uygulama açılışa özel Mart ayı sonuna kadar 10 TL’lik iki sürüşü ve açılışı ücretsiz sunuyor. Dost Elektrikli Scooter girişimi, hem Android hem de iOS platformunda mobil uygulamalara sahip.

Dost Elektrikli Scooter uygulamasını iOS için buradan, Android için ise buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji Haber bülteni (Video) için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz