Hindistan uzay çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 2021 yılında insanlı uzay görevine hazırlanan Hindistan, insanlı görevden önce uzaya insansı robotu Vyommitra’yı gönderecek.   

Uzay yarışı uzun yıllar boyunca iki büyük devletin yani ABD ve Rusya’nın arasında kalmıştı ama artık uzay yarışına diğer ülkelerde dahil olmaya başladılar. Çin’in uzay yarışına iddialı girmesinden sonra Hindistan’da bu yarışa dahil oluyor. Geçen sene 150 milyon dolarlık Chandrayaan-2 uzay aracıyla Ay‘a inen 4. ülke olmak isteyen Hindistan başarısız olmuş ve uzay aracını Ay’a indirememişti. 2021 yılında kendileri için ilk insanlı uzay görevini gerçekleştirmek isteyen Hindistan ilk önce geliştirdikleri insansı robot Vyommitra’yı uzaya gönderecek.

2020 ve 2021 yılında iki defa uzaya gönderilmesi beklenen Vyommitra’nın uzayda insan hareketlerini simüle etmesi amaçlanıyor. Vyommitra’nın uzayda yapacağı hareketler sayesinde toplanan veriler tıpkı insana ait gibi olacak. Bu şekilde uzayın insanlar üzerinde bıraktığı etkiler ölçülmüş olacak. İnsanlı uzay görevinde ise Vyommitra, astronotlar ile konuşabilecek ve yaşam destek sistemlerini takip edecek. 

Çin, uzaya saniyede 10 GB veri aktarabilecek bir uydu yolladı

SpaceX, Starlink 60 Uydusunu Uzaya yollayacağı tarihi duyurdu!

Hindistan’da bir kişi telefonunun patlaması sebebiyle hayatını kaybetti