Trump, Çin’e seyahat etmiş yabancı uyruklu kişilerin Amerika’ya girişini yasaklıyor 

0
588

ABD Başkanı Donald Trump, dünya genelinde hızla yayılan ve yaklaşık 10 bin kişiyi etkilediği söylenen Corona virüsü sebebiyle son 14 gün içerisinde Çin’e seyahat etmiş yabancı uyruklu vatandaşların 2 Şubat’tan itibaren Amerika’ya girişini yasakladığını duyurdu. Virüsün ortaya çıktığı Hubei bölgesinden yeni dönmüş olan Amerikan vatandaşları ise 14 gün boyunca karantina altında tutulacak. 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yayınladığı bir bildiride son 14 gün içerisinde Çin’e seyahat etmiş olan yabancı uyruklu vatandaşların dünya genelinde hızla yayılmakta olan Corona virüsü sebebiyle 2 Şubat tarihinden itibaren Amerika’ya girişinin yasaklanacağını duyurdu. Kararın, Corona virüsünün Amerika’da yayılmasını önlemek amacıyla alındığı bildirildi. Konuyla ilgili olarak ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilisi Alex Azar açıklama yaptı. Azar, yaptığı açıklamada Amerika’da “Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan ettiklerini de duyurdu. 

Yapılan açıklamaya göre, Çin’e seyahat etmiş olan Amerikan vatandaşları ülkeye giriş sırasında sağlık taramasına alınacak ve kendilerini 14 gün boyunca karantina altında tutmaları istenecek. Virüsün ortaya çıktığı Hubei bölgesinden yeni dönmüş olan vatandaşlar ise dönüşlerinin ardından 14 gün boyunca zorunlu karantinaya alınacak. Paylaşılan son detaylarda, 14 günlük sürecin virüsün semptomlarını göstermesi için gerekli olan en uzun süre olduğu tahmin edilmişti. Konuyla ilgili konuşan yetkililer de bu bilgiden yola çıkarak aksiyon aldığına işaret etti. 

2 Şubat’tan itibaren uygulamaya koyulacak karar gereğince, Çin’den gelen tüm uçuşlar da yolcu tarama ve değerlendirmesinin düzgün bir şekilde yerine getirilebilmesi için 7 havaalanıyla sınırlandırılacak.  

Amerika’da seyahat uyarısı, en yüksek seviye olan 4’e çıkarıldı

Kısa bir süre önce, yeni Corona virüsünün dünya genelindeki 24 ülkede yaklaşık 10 bin insanı etkilemiş olduğu ve Çin’de virüs dolayısıyla 213 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı da bunun üzerine vatandaşlarını kesinlikle Çin’e gitmemeleri konusunda uyarmış, seyahat uyarısı seviyesini de 4’e çıkarmıştı. Bu seviye, seyahat uyarısıyla ilgili verilebilecek en yüksek uyarı seviyesiydi. 

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri ise virüsün ortaya çıktığı yer olduğu düşünülen Wuhan’dan tahliye edilen 195 Amerika vatandaşını zorunlu karantina altına almıştı. Kurum 1960 yılından beri ilk kez karantina prosedürünü uyguladı.

Ülkede şu anda toplamda salgınla ilgili onaylanmış 6 adet vaka olduğu ve bu vakaların da Çin’e seyahat etmiş kişiler ve hasta yakınlarında görüldüğü biliniyor.  

Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüsü salgını sebebiyle acil durum ilan etti!

Google, Corona virüsü için tarayıcıda acil durum sistemini harekete geçirdi