Ödeal, geçen yılı yüzde 136’lık büyümeyle kapattı

Elektronik ödeme şirketi Ödeal, 2021 yılını yüzde 136 büyümeyle kapattığını açıkladı. Pandemi dönemi boyunca büyümesini devam ettiren Ödeal, gelişen iş hacmi ile birlikte işlem adedinde de yüzde 276’lık büyüme yakaladı. 2021’in son çeyreğinde üye iş yeri sayısını yüzde 32 oranında artıran Ödeal, 2020 sonunda 40 bin olan üye iş yeri sayısını da 68 bine ulaştırdı.

 2020 yılını yüzde 109’luk büyüme ile kapatan Ödeal, 2021 yılının 4. çeyreğinde işlem hacmini yüzde 136 artırarak, üç haneli büyüme trendini sürdürdü. Pandemi dönemi boyunca büyüyen Ödeal, gelişen iş hacmi ile birlikte işlem adedinde de yüzde 276’lık büyüme yakaladı. 2021’in son çeyreğinde üye iş yeri sayısını yüzde 32 oranında artıran Ödeal, 2020 sonunda 40 bin olan üye iş yeri sayısını da 68 bine eriştirdi.

 Yatırım aldı, yatırım fonu kurdu

 Ülkemizin finansal erişim oranının artmasına destek sunmasının yanı sıra, kullanıcılarını “Ödeal Cepte POS” ve reyonda ödeme olanağı sunarak kasa kuyruklarını ortadan kaldıran “Ödeal API” gibi yeni teknolojilerle tanıştıran  Ödeal; 2021 yılında aldığı yatırımla da adından söz ettirdi. İngiltere kökenli SPG Holdings, toplam hisselerinin yüzde 9,9’u karşılığında Ödeal’a 28,7 milyon TL’lik yatırım yaptı.

Ödeal, 2021 yılında, start-up’lara sunduğu desteği kurumsal hale getirmek amacıyla, “Ödeal Capital” isminde, girişimcilere özel bir yatırım bütçesi oluşturdu. Toplamda 200 milyon TL’lik şirket alımı ve yatırım yapmayı planlayan Ödeal Capital’in radarında Türkiye’de faaliyet gösteren, Türk iş dünyasında özellikle mikro işletme ve KOBİ’lere yönelik çözümler sunan girişimler bulunuyor.

En yüksek işlem yeme içme sektöründen

Ağır pandemi koşullarına rağmen Ödeal ile gerçekleştirilen işlemlere bakıldığında, lokanta, restoran, kafe ve pastanelerin başı çektiği görülüyor. Bunu, giyim, tekstil, tuhafiyeciler ile bilgisayar, bilişim ve web hizmeti verenler izliyor. En fazla işlem yapan il sıralamasında ise, İstanbul’un liderliğini, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya takip ediyor. Kullanıcıların en fazla işlemi hangi günler yaptığı sorusunun yanıtı ise, hafta sonu tatili ile paralellik gösteriyor. Ödeal’da işlemler en fazla Cuma ve Cumartesi günleri yapılıyor.

2022 planları

Ödeal’ın 2022 planlarından bahseden Ödeal Kurucu Genel Müdürü Fevzi Güngör,  “Özellikle iki konu 2022’de pazarın dönüşmeye devam edeceğini bize gösteriyor. Bunlardan biri düzenleyici otoritenin kamunun ödeme hizmetine erişimini sağlamak üzere rekabetin düzenlenmesine yönelik yapacağı çalışmalar ve sektör paydaşlarının iş yerlerine mevzuata uygun ürünler sağlamasına yönelik uygulamaları olacağını düşünüyorum. İş birliği yapmakta olduğumuz bankalar iş yerlerinin yazar kasa pos ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazır durumdalar, yeni iş birliklerini yakın zamanda duyuruyor olacağız.” şeklinde konuştu.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz