Akıllı Telefon Yeterli Depolama Alanı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

“Akıllı telefon yeterli depolama alanı yok” uyarısı ile hemen hemen hepimiz karşılaşabiliyoruz. Hele ki telefonunun depolama alanı nispeten düşük olan kişiler için bu uyarı bir rutin haline gelebiliyor. Ama belirli yöntemlerle bu soruna çare bulmak mümkün. Basit birkaç işlemle telefon depolama alanınızı nasıl rahatlatabileceğinizi bu yazıda anlattık…

Akıllı telefonlar satın aldığımız günde bile içinde yer alan dosyalar nedeniyle bomboş bir depolama alanıyla elimize geçmez. Bunun yanı sıra telefona yüklenilen uygulamalar, çekilen fotoğraf ve videolar da telefonda önemli bir alan işgal eder. Bu nedenle depolama alanı bir süre sonra daralmaya başlar ve “Akıllı telefon yeterli depolama alanı yok” sorunu baş gösterir. Ama panik yapmanıza gerek yok çünkü telefonunuzda birkaç hamle ile kısa süre içinde depolama alanı oluşturabilirsiniz. Sizler için telefon depolama sorunu çözümleri derledik ve telefon depolama alanı boşaltma, telefon depolama alanı arttırma ve genişletme hakkında ipuçlarını sıraladık. İşte basit ipuçları…

Telefon Depolama Alanı Boşaltma İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefon Depolama Alanı Boşaltmak İçin Ne Yapılabilir

Telefonunuzda bir süredir kullanmadığınız uygulamalar olabilir. Bir gün kullanacağınız düşüncesiyle telefonunuzda tutuyor olabilirsiniz ama bu tür uygulamaları telefonunuzda tutmak sizin için bir dezavantaj oluşturur. Telefon depolama alanı boşaltma ve telefon depolama arttırma için ilk olarak bu uygulamaları kaldırabilirsiniz. Bunun için size telefonunuz da seçenek sunabilir. Ayarlar>Depolama>Uygulamalar dediğinizde az kullanılan uygulamalar karşınıza çıkacaktır. Buradan da aldığınız fikirle nadiren kullandığınız uygulamalara veda edebilirsiniz.

Tüm Medyayı Gözden Geçirebilirsiniz

telefon hafıza artırma

Telefonda depolama alanı genişletme için kullanılabilecek bir diğer yol galeriyi düzenlemek. Fotoğraflar büyük boyutlarda olmasa da çok sayıda fotoğraf bir araya geldiğinde büyük bir depolama alanı işgal edebilir. Videolar hatırı sayılır bir boyuta sahiptir ve telefonunuzdan sileceğiniz tek bir video bile size geniş bir alan yaratabilir. Bu nedenle telefonunuzda yer alan fotoğraf, video ve müzikleri gözden geçirebilir, gerekli görmediklerinizi silerek cihaz hafızasını artırabilirsiniz.

Önbelleğe Alınan Verilerden Kurtulabilirsiniz

Telefonlarımızda kullandığımız uygulamalar belirli bir önbellek oluşturur. Burada yer alanlar aslında bizim için çok da önemli değildir. Aynı şekilde uygulamalarda ayrıca veri biriktirilir. Bunlara da ihtiyacımız olmadığı için hepsini silebiliriz. Bunun için telefonunuzun uygulamalar kısmına girip dilediğiniz uygulamayı seçmelisiniz. Buradan da kayıt yeri seçeneğine ilerlediğinizde “Önbelleği temizle” komutları ile önemli bir alan elde edebilirsiniz. Bu işlemden sonra söz konusu uygulamaya girerken tekrar şifre girmeniz ve bazı ayarları tekrar değiştirmeniz gerekebilir. Bunun dışında herhangi önemli bir veriyi kaybetmezsiniz.

Telefonunuzdaki tüm önbelleği de tek hamleyle silebilirsiniz. Bunun için Ayarlar>Depolama>Depolama Ayarları dediğinizde önbelleklenen veriler karşınıza çıkar. Bunun üzerine tıklayarak tüm önbellek verilerini silebilir ve büyük bir avantaj sağlayabilirsiniz.

Dosya Kullanımını Azaltabilirsiniz

Spotify, Fizy gibi uygulamalarla cihazınıza müzik yüklemeden dünyadaki neredeyse bütün müzik ve şarkılara ulaşabilirsiniz. Benzer şekilde Blutv ve Netflix gibi platformlar aracılığıyla hem Türkiye’de hem de yurt dışında çekilen yüzlerce dizi ve filme online olarak ulaşabilirsiniz. Bu sayede cihazınızda film, müzik gibi dosyalar için depolama alanı işgal etmenize gerek kalmaz.

SD Kart Kullanabilirsiniz

Akıllı Telefon Yeterli Depolama Alanı Yok

Telefon hafıza genişletme için bir diğer alternatif de ekstra bir depolama alanı kullanmaktır. Eğer telefonunuz uyum gösteriyorsa bir SD kart yani hafıza kartı kullanabilirsiniz. Uygulamalarınızı, fotoğraflarınızı veya diğer verilerinizi SD karta taşıyarak telefonunuzda yer açabilirsiniz.

Telefonunuzla uyumlu olan ve telefonunuza direkt bağlanabilen flash bellekler de işinize çok yarayacaktır. Bunlardan satın alabilir ve telefonunuz uyarı verdikçe dosya aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Hem bu şekilde flash belleği telefonunuza istediğiniz an bağlayabilme ve buraya aktardığınız dosyaları tekrar kullanabilme şansınız da olur.

Telefon Doğru Şarj Etme ve Önemi – Telefon Ömrünü Uzatacak Öneriler

Bulut Depolama Alanlarından Faydalanabilirsiniz

telefonda depolama sorunu

Bulut depolama hizmetleri de telefonda depolama sorunu ve telefon hafıza genişletme için önemli bir çözüm sunar. Google Drive, OneDrive, Dropbox, Yandex Disk gibi hizmetleri kullanarak telefonunuz dışında önemli bir depolama alanı elde etmiş olursunuz. Kullandığınız telefon bu hizmeti size kendiliğinden sunuyor da olabilir. Örneğin iCloud iPhone telefonların sahip olduğu bir bulut depolama hizmetidir.

Telefonunuzu Arada Bir Yeniden Başlatabilirsiniz

Telefonunuzu arada bir yeniden başlatabilir veya kapatıp tekrar açabilirsiniz. Bu şekilde telefonunuzdaki RAM’e binen fazla yük kaldırılacak ve telefonunuz rahatlayacaktır. Eğer telefonunuz depolama alanı ile ilgili yanlış bir uyarı verdiyse de bu yanlışlık ortadan kaldırılacaktır.

Telefonda Yer Açma ve Hafıza Artırma Yöntemleri Neler?

Peki Telefon Depolama Alanı Nasıl Öğrenilir?

Telefon Depolama Alanı Nasıl Öğrenilir

Telefonunuzda ne kadar boş alan kaldığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Ya da telefonunuzdan bazı şeyleri sildikten sonra ne kadar alan açıldığını da görmek isteyebilirsiniz. Bunun için de telefon hafıza öğrenme işlemine başvurmanız gerekebilir. Telefon depolama alanı öğrenme için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • iOS cihazlarda şu aşamaları takip ederek depolama alanınızı öğrenebilirsiniz: Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı
  • Android cihazlarda ise şu aşamaları takip etmeniz gerekir: Ayarlar > Depolama

Alacağınız Yeni Telefonda Hafıza Önemli Mi?

Aslında kilit nokta tam da burası. Eğer telefonunuzu aktif olarak kullanacak ve depolama alanından çok faydalanacaksanız alacağınız telefonda hafızaya dikkat etmeniz gerekiyor. Aldığınız telefonun depolama alanı yüksekse rahat edersiniz ama eğer düşükse sürekli olarak telefon depolama alanı boşaltma işlemiyle uğraşmak zorunda kalırsınız.

İlginizi Çekebilir:

Telefonda Yer Açma ve Hafıza Artırma Yöntemleri Neler?

Telefon Doğru Şarj Etme ve Önemi – Telefon Ömrünü Uzatacak Öneriler

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz