Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Tesla’nın Cybertruck isimli zırhlı aracı geçen hafta tanıtıldı. Cybertruck aracı ilk olarak tasarımıyla ikinci olarak da kırılmaz dedikleri camının kırılmasıyla gündeme bomba gibi düştü. Elon Musk da Twitter’dan yaptığı bir açıklamayla bu garip tasarımın sebebini açıkladı.

Tesla’nın beklenen aracı Cybertruck geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir etkinlikte tanıtıldı. Aracın en çok konuşulan özelliği ise şüphesiz tasarımı oldu. Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen Tesla’nın Cybertruck isimli aracı tasarım bakımından oldukça garipsendi. Elon Musk düzenlenen etkinlikte aracın tasarımından çok teknik özelliklerine odaklandıklarını ve bu sebepten ötürü tasarıma çok fazla özen gösteremediklerini belirtmişti. Ancak çoğunluk tarafından beğenilmeyen aracın tasarımıyla alakalı Elon Musk, Twitter hesabından bir açıklama daha yapmak zorunda kaldı.

Cybertruck isimli aracın tasarımı geliştirilmeye devam ediyor. Elon Musk Twitter hesabından konuyla alakalı açıklamada bulundu. Musk açıklamasında; Cybertruck’ın gövdesinden 30 kat çelik kullanıldığını ve bu 30 kat çeliğe şekil vermek için kullanılacak presin kırılabileceğini belirtti. Bir presin böyle bir metal malzemeyi bükmesinin bile oldukça zor olduğunu söyleyen Musk, prototipin bu nedenden ötürü bu şekilde tasarlanmak zorunda kalındığını açıkladı.

Tesla’nın zor şartlar için geliştirdiği Cybertruck’ta diğer araçlarında kullandığı alüninyum kullanılmadı. Elbette ki offroad bir araçta alüminyun malzeme kullanılması düşünülemez. Bu nedenle Tesla Cybertruck’ta haddenlenmiş 30 kat çelik kullanmış durumda.

Dış yüzeyinde gerilmiş çelik kullanılan araca, etkinlik sırasında balyozla vurulmasına rağmen araçta bir hasar oluşmadı. Tesla aynı zamanda yeni aracını kurşun geçirmez olarak da nitelendiriyor.

Aracın tasarımında 30 kat çelik kullanıldığı için geneleneksel olarak kullanılan pres makineler maalesef kullanılamıyor.  Tesla, yeni bir pres makinesi yapmak ya da arabanın tasarımını eğimler olmadan yapmak ikileminde ikincisini seçti. Bu da aracın oldukça ilginç olan tasarımına neden oldu.