Google, Android 13 Güvenlik Sürümü Notlarını yayınladı. Bu hamle, yeni sürümün Eylül ayında kullanıcılarla buluşma ihtimalini kuvvetlendirdi.

Android işletim sistemi, kolay kullanıcı arayüzü ve hızlı tepkileriyle Android kullananları mutlu etmeyi başarıyor. Ancak hepimizin bildiği gibi, işletim sistemleri zaman içinde güncellemelere ihtiyaç duyuyor. İşletim sistemlerinin güncel versiyonları, bir önceki sistemin açıkları ve sorun yaratan tarafları göz önünde bulundurularak geliştiriliyor.

Geçtiğimiz yıl ekim ayında kullanıcılarla buluşan Android 12, şimdilerde yerini kozmetik olarak değişmiş ve güçlenmiş şekilde gelmesi beklenen Android 13’e bırakmaya hazırlanıyor. Peki Android 13 ne zaman yayınlanacak? Google bu konuda hangi tarihi işaret ediyor?

Android 13 İçin Tarih Göründü!

Google, Ağustos 2022 Güvenlik Bülteni’yle birlikte Android 13 güncellemesi için son beta sürümünü yayınladı. Bu durum Android kullanıcılarının, Android 13’ün beklenenden daha da erken yayınlanacağına inanmasına neden oldu. Google tarafından gelen son hamleler ise, Android 13 için daha net bir tarih tahmini yapabilmemize imkan tanıdı.

Nisan ayının sonlarında Beta 1 sürümü yayınlanan Android 13, temmuz ayında Beta 4 güncellemesini aldı. Google, geçtiğimiz ay yayınladığı dördüncü beta sürümünün son beta sürümü olduğunu açıklamıştı. Teknoloji devi şirket, geçtiğimiz günlerde yeni Android sürümüyle birlikte kapatılacak güvenlik açıkları hakkında bilgilerin yer aldığı Ağustos 2022 Güvenlik Bülteni’ni yayınladı. Bültende yer alan notlar, yeni sürümün Eylül ayı içerisinde tüm Android cihaz sahiplerinin kullanımına sunulacağını gösterdi.

Android 13 ile Birlikte Neler Değişecek?

Genel olarak bakıldığında, Android 13, Android işletim sistemi için küçük çaplı bir güncelleme olacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Android 12’nin getirdiği bazı tasarım değişikliklerinin, Android 13 ile birlikte daha ileri taşınması planlanıyor. Google, yeni sürümle birlikte uygulama ikonları için verdiği desteğin kapsamını genişletiyor. Bluetooth LE Audio desteği ve yeni gizlilik özellikleri de Android 13’ün getirdikleri arasında yer alıyor.

Gogle Pixel Kullanıcıları Android 13’ün Beta Sürümüyle Tanıştı!

Android 13’ün Beta sürümünü yüklemek, Google Pixel kullanıcılarının birçoğu için mümkün oluyor. Pixel 4’ten başlayıp Pixel 6 Pro’ya kadar uzanan tüm modellere Android 13’ün beta sürümü yüklenebiliyor. Tüm cihazların bu imkandan faydalanabileceği tarih net olarak açıklanmasa da, tüm veriler 2022 yılının Eylül ayını işaret ediyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz