ABD’nin Huawei’ye karşı yürürlüğe soktuğu yaptırımların Çin merkezli şirketi etkileyeceği düşünülüyordu. Ancak Huawei’nin CEO’su Richard Yu, 2019 yılında 230 milyon akıllı telefon rakamına yaklaştıklarını açıkladı.

Huawei Tüketici İşletmesi CEO’su Yu Chengdong geçenlerde düzenlenen bir konferansta, Huawei’nin küresel cep telefonu gönderilerinin bu yıl yaklaşık 230 milyon olacağını söyledi.

2018 yılında, Huawei’nin cep telefonu satışları 200 milyon birimini aşmış ve yıl sonunda 206 milyona ulaşmıştı. Bu yılın Mayıs ayından bu yana ABD pazarında yaptırımlarla karşılaşan Huawei denizaşırı akıllı telefon satışlarından büyük ölçüde etkilendi. Ancak Huawei’nin iç pazardaki büyümesi beklenenin aksine oldukça yükseldi. Açıklanan verilere göre Huawei iç pazarda pazar payını yüzde 50’ye kadar artırdı.

Yeni bir Huawei konferansında, şirketin CEO’su Yu Chengdong, Huawei’nin küresel cep telefonu gönderilerinin bu yıl yaklaşık 230 milyon olacağını açıkladı. Huawei geçtiğimiz Ekim ayında, 2018’de yakalanan 200 milyonluk satış rakamına, ABD yasaklarına rağmen 2019 yılının bitmesine 64 gün kala ulaştığını duyurmuştu.

Chengdong ayrıca konuşmasında “2019 sonuna kadar 230 milyon akıllı telefon satabiliriz. Apple şimdi arkamızda.” ifadelerini kullanan Richard Yu, akıllı telefon yarışında Samsung’un ensesinde olduklarına işaret etti. Şirketin 2020 yılında ABD ile uzlaşması durumda ise satışlarını daha da yükselteceği su götürmez bir gerçek.