Cumartesi, Eylül 26, 2020
Ana Sayfa Teknoloji Elon Musk, İnsan Beynini Bilgisayara Bağlayan Neuralink’i Domuz Üzerinde Tanıttı

Elon Musk, İnsan Beynini Bilgisayara Bağlayan Neuralink’i Domuz Üzerinde Tanıttı

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, devrim yaratacak bir beyin-bilgisayar arayüzü Neuralink ‘i dün gerçekleşen bir canlı yayında tanıttı.

Elektrikli ve otonom araçlarıyla otomotiv sektöründe çığır açan, SpaceX’in gerçekleştirdiği çalışmalarla Mars’a yolculuk projesi ile gündemden düşmeyen Elon Musk, şimdi ise insan beynini bilgisayara bağlayan yeni bir arayüzü, düzenlenen bir etkinlikte canlı olarak tanıttı. Musk, sunumunda beynine ufak bir bilgisayar yerleştirildiğini söylediği domuz Gertrude ile Neuralink’i tüm dünyaya gösterdi. 

Elon Musk, Neuralink implant cihazının domuz Getrude’de iki aydır takılı olduğunu ve domuzun sağlıklı ve mutlu gördündüğünü aktardı. Domuzun beynine yerleştirilen implantı “kafatasındaki küçük telli Fitbit” olarak adlandırdı. 

Musk Getrude’nin ardından bu kez ise Dorothy isimli bir domuzu daha gösterdi ve Dorothy’nin beyninden daha önce Neuralink implantının bulunduğunu ve daha sonra çıkarıldığını belirtti. Musk, implantın güvenli bir şekilde takılıp ardından da çıkarılabildiğini açıkladı. 

Neuralink: beyin-makine arayüzü

Daha önce insan beynini bilgisayara bağlamak üzere uzun yıllardır çalışmalar yapılsa da 2016 yılında Elon Musk tarafından kurulan ve implante edilebilen beyin-bilgisayar arayüzlerini geliştiren San Francisco merkezli Neuralink bunu somutlaştıran ve ticari forma getiren ilk şirket olma ünvanını kazandı. 

Neuralink’in geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde akıllı telefonlarda olduğu gibi beyin bilgisayar arayüzleri de yaygın teknolojiler arasına girmeyi başaracak. Musk yeni teknolojinin büyük oranda sağlık için kullanılacağını ve Neuralink’in gelecekte insan beyninin yapay zeka ile de mücadele etmesine olanak sağlayacağını iddia etti. Tesla ve SpaceX CEO’su “Bu teknoloji potansiyel olarak insanların Tesla’sını çağırması, video oyunu oynaması veya omurilik felçli birinin tekrar yürümesini sağlamak için kullanılabilir” dedi. Düzenlenen etkinlikte bilimsel veriler sunmasa da Elon Musk, çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti. 

Neuralink ameliyat robotuyla beyne bağlanıyor

blank

Musk açıklamalarında, Neuralink ameliyat robotunun, kafatasındaki derinin küçük bir bölümünü kaldırdığını ve cihazın elektrotlarını beyne implant ettiğini belirtti. Ameliyat robotu, cihazı kafatasına kaynatıyor ve ardından tekrar dikiyor. Ayrıca cihaz, bu operasyonları dakikalar içinde ve herhangi bir anestezi gerekmeden yapabiliyor.

Elon Musk ‘ın tanıttığı Neuralink beyin-bilgisayar arayüzünün özellikleri:

blank

 • Sadece 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip,
 • Bataryası 1 gün boyunca yetecek,
 • Her bir cihazda 1024 elektrot var (var olan teknolojilerden daha yüksek hız vadediyor),
 • Elektrotların beyne ulaşan kabloları saç tellerinden ince,
 • Sıcaklık, basınç gibi verileri ölçebiliyor,
 • Bluetooth ile çalışıyor,
 • Seri üretime geçilip tüketiciye sunulması hedefleniyor,
 • Bir lazer göz ameliyatı kadar kolay, sadece dakikalar içerisinde uygulanıyor,
 • Cihaz takılırken anestezi ile uyutulmaya gerek duyulmuyor,
 • Enfeksiyon riski yok,
 • Büyük kasklar, uzun kablolar ve dev sensörler bulunmuyor,
 • Cihaz, internete bağlanabilen her türlü elektronik aletin beyin sinyalleri, yani düşünceler ile kontrol edilmesini sağlıyor.

Elon Musk’ın, çığır açan yeni teknolojisi büyük ilgi ve merakla takip edilse de Neuranlink’in önünde birçok klinik engel yatıyor. Klinik testlerle, insan vücuduna yapılması planlanan bu elektronik müdahalenin insan sağlığı için bir tehlikeye yol açmadığı kanıtlandı. Bu durumu ön gören şirket bu sebeple, gereken klinik testlere başladı. Yapılan klinik araştırmalarda, karşılaşılabilecek klinik semptomlar izlenecek ve cihaz nihai formuna kavuşabilecek. 

Elon Musk’ın tanıttığı Neuranlik beyin implantının tanıtımı:

İlginizi Çekebilir:

Elon Musk’ın Adını Kullanarak 2 Milyon Dolarlık Bitcoin Dolandırıcılığı Yapıldı

Elon Musk Yeni Saten Kırmızı Tesla Şortu Satışa Sundu, İnternet Sitesi Çöktü

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, ‘P Smart 2021’ Akıllı Telefon Modelini Tüm Özellikleri ile Tanıttı 

Huawei, ‘P Smart 2021’ isimli yeni akıllı telefon modelini tüm özellikleri ile birlikte tanıttı. Gücünü ‘Kirin 710A’ işlemci modelinden alacak olan cihazın, arka gövdesinde...

BMW Motorrad, ‘BMW M 1000 RR’ İsimli En Güçlü Motosiklet Modelini Tanıttı 

BMW Motorrad, ‘BMW M 1000 RR’ isimli şimdiye kadar ürettiği en güçlü motosiklet modeli olduğunu ifade ettiği yeni motosikletini tanıttı. Yeni ‘BMW M 1000 RR’ın, 2021...

K-Pop Grubu BLACKPINK, Albüm Tanıtımı İçin PUBG Mobile ile İş Birliği Yaptı! 

Dünyaca ünlü K-Pop grubu BLACKPINK, yeni albümünün tanıtımı için PUBG Mobile ile iş birliği yaptığını duyurdu. İş birliği kapsamında; oyuna tüm oyunculara açık olan özel...

Apple, Facebook Uygulamasının Etkinlik Bileti Satışlarından Yıl Sonuna Kadar Yüzde 30 Komisyon Almayacak 

Kısa bir süre önce AppStore’un aldığı komisyon konusunda kullanıcı bilgilendiren bir Facebook güncellemesini bloklayan Apple, uygulamanın etkinlik bileti satışlarından yıl sonuna kadar yüzde 30 komisyon almayacağını açıkladı. Facebook...

Çin’de Bulunan Huawei Ar-Ge Merkezinde Büyük Yangın! 

Çin’in ‘Dongguan’ kentinde bulunan bir Huawei Ar-Ge merkezinde yangın çıktı. Yangın nedeniyle herhangi bir can kaybı meydana gelmediği ifade edildi. Yangının çıkış sebebi ise henüz...