Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, devrim yaratacak bir beyin-bilgisayar arayüzü Neuralink ‘i dün gerçekleşen bir canlı yayında tanıttı.

Elektrikli ve otonom araçlarıyla otomotiv sektöründe çığır açan, SpaceX’in gerçekleştirdiği çalışmalarla Mars’a yolculuk projesi ile gündemden düşmeyen Elon Musk, şimdi ise insan beynini bilgisayara bağlayan yeni bir arayüzü, düzenlenen bir etkinlikte canlı olarak tanıttı. Musk, sunumunda beynine ufak bir bilgisayar yerleştirildiğini söylediği domuz Gertrude ile Neuralink’i tüm dünyaya gösterdi. 

Elon Musk, Neuralink implant cihazının domuz Getrude’de iki aydır takılı olduğunu ve domuzun sağlıklı ve mutlu gördündüğünü aktardı. Domuzun beynine yerleştirilen implantı “kafatasındaki küçük telli Fitbit” olarak adlandırdı. 

Musk Getrude’nin ardından bu kez ise Dorothy isimli bir domuzu daha gösterdi ve Dorothy’nin beyninden daha önce Neuralink implantının bulunduğunu ve daha sonra çıkarıldığını belirtti. Musk, implantın güvenli bir şekilde takılıp ardından da çıkarılabildiğini açıkladı. 

Neuralink: beyin-makine arayüzü

Daha önce insan beynini bilgisayara bağlamak üzere uzun yıllardır çalışmalar yapılsa da 2016 yılında Elon Musk tarafından kurulan ve implante edilebilen beyin-bilgisayar arayüzlerini geliştiren San Francisco merkezli Neuralink bunu somutlaştıran ve ticari forma getiren ilk şirket olma ünvanını kazandı. 

Neuralink’in geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde akıllı telefonlarda olduğu gibi beyin bilgisayar arayüzleri de yaygın teknolojiler arasına girmeyi başaracak. Musk yeni teknolojinin büyük oranda sağlık için kullanılacağını ve Neuralink’in gelecekte insan beyninin yapay zeka ile de mücadele etmesine olanak sağlayacağını iddia etti. Tesla ve SpaceX CEO’su “Bu teknoloji potansiyel olarak insanların Tesla’sını çağırması, video oyunu oynaması veya omurilik felçli birinin tekrar yürümesini sağlamak için kullanılabilir” dedi. Düzenlenen etkinlikte bilimsel veriler sunmasa da Elon Musk, çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti. 

Neuralink ameliyat robotuyla beyne bağlanıyor

Musk açıklamalarında, Neuralink ameliyat robotunun, kafatasındaki derinin küçük bir bölümünü kaldırdığını ve cihazın elektrotlarını beyne implant ettiğini belirtti. Ameliyat robotu, cihazı kafatasına kaynatıyor ve ardından tekrar dikiyor. Ayrıca cihaz, bu operasyonları dakikalar içinde ve herhangi bir anestezi gerekmeden yapabiliyor.

Elon Musk ‘ın tanıttığı Neuralink beyin-bilgisayar arayüzünün özellikleri:

 • Sadece 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip,
 • Bataryası 1 gün boyunca yetecek,
 • Her bir cihazda 1024 elektrot var (var olan teknolojilerden daha yüksek hız vadediyor),
 • Elektrotların beyne ulaşan kabloları saç tellerinden ince,
 • Sıcaklık, basınç gibi verileri ölçebiliyor,
 • Bluetooth ile çalışıyor,
 • Seri üretime geçilip tüketiciye sunulması hedefleniyor,
 • Bir lazer göz ameliyatı kadar kolay, sadece dakikalar içerisinde uygulanıyor,
 • Cihaz takılırken anestezi ile uyutulmaya gerek duyulmuyor,
 • Enfeksiyon riski yok,
 • Büyük kasklar, uzun kablolar ve dev sensörler bulunmuyor,
 • Cihaz, internete bağlanabilen her türlü elektronik aletin beyin sinyalleri, yani düşünceler ile kontrol edilmesini sağlıyor.

Elon Musk’ın, çığır açan yeni teknolojisi büyük ilgi ve merakla takip edilse de Neuranlink’in önünde birçok klinik engel yatıyor. Klinik testlerle, insan vücuduna yapılması planlanan bu elektronik müdahalenin insan sağlığı için bir tehlikeye yol açmadığı kanıtlandı. Bu durumu ön gören şirket bu sebeple, gereken klinik testlere başladı. Yapılan klinik araştırmalarda, karşılaşılabilecek klinik semptomlar izlenecek ve cihaz nihai formuna kavuşabilecek. 

Elon Musk’ın tanıttığı Neuranlik beyin implantının tanıtımı:

İlginizi Çekebilir:

Elon Musk’ın Adını Kullanarak 2 Milyon Dolarlık Bitcoin Dolandırıcılığı Yapıldı

Elon Musk Yeni Saten Kırmızı Tesla Şortu Satışa Sundu, İnternet Sitesi Çöktü

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz