Cuma, Ekim 22, 2021
Ana SayfaHaberTelefonda Ekran Videosu Nasıl Çekilir? Telefonda Ekran Kaydı Alma

Telefonda Ekran Videosu Nasıl Çekilir? Telefonda Ekran Kaydı Alma

Video kaydetmek hiç bu kadar kolay ve zahmetsiz olmamıştı. ”Telefonda ekran videosu nasıl çekilir?” diye düşünüyorsanız çeşitli eklentiler ve uygulamalar sayesinde bu işlemin çok kolay şekilde yapılabildiğini söyleyebiliriz.

Ekran videosu çekmek de, telefonda ekran görüntüsü almak da artık zor değil! İhtiyacınız olan sadece bir akıllı telefon. Zaten ”telefonda ekran videosu nasıl çekilir?” diye düşünüyorsanız bir akıllı telefona sahipsiniz demektir. iOS ve Android’e göre ayrı ayrı öneriler sunacağımız yazımızda konuyla ilgili tüm cevapları bulabilirsiniz. Hem cihazınızın kendi hizmetlerinden faydalanarak hem de uygulama marketinden çeşitli yazılımlar yükleyerek kolay bir şekilde ekran kaydı almaya başlayabilirsiniz.

Telefonda Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her yeni cihazda ekran kaydetme özelliği bulunuyor. Farklı uygulamalardan faydalanabileceğiniz gibi, telefonunuzda yer alan bu özelliği aktif ederek de videolar hazırlayabilirsiniz.

Çoğu yerleşik ekran kaydedici şunları yapabilir:

 •  Ekrandaki hareketleri kayıt altına alır.
 • Ses kaydı yapar.
 • Videoyu cihazınıza veya buluta kaydeder.

Bazı ekran kayıt uygulamaları, yerleşik kaydedicilere kıyasla daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Ekran görüntüsünün yanında, konuşmanızı bir baloncuğun içinde görüntüleyen kamerası, kaydı ayrıcalıklı kılar. Böylece ekran görüntünüze kişisel bir dokunuş eklemiş olursunuz.

Telefonda ekran kaydı nasıl yapılır?” sorusunun detaylarına geçelim:

iOS Telefonda Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

iOS işletim sistemine sahip çoğu akıllı telefonda ekran kaydı özelliği var. Aşağıdaki adımları izleyerek ekran kaydı yapmaya başlayabilirsiniz:

 • Ayarlar > Kontrol Merkezi > Denetimleri Özelleştir bölümüne gidin ve ”Ekran Kaydı”nın yanındaki ”+” işaretine dokunun.
 • Ekranın alt kenarından yukarı kaydırın (iPhone X kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırın).
 • Ses kaydını etkinleştirmek için yuvarlak formdaki kayıt düğmesine uzun basın ve ”Mikrofon”a dokunun.
 • Bunu yaptıktan sonra ”Kaydı Başlat”a dokunabilirsiniz.
 • Mikrofonunuzu daha önce etkinleştirdiyseniz (veya ses kaydetmek istemiyorsanız), yuvarlak kayıt düğmesine dokunmanız yeterlidir (kaydınız başlamadan önce üç saniyelik geri sayım olacaktır).
 • Kaydınız başladığında ekranın üstünde kırmızı bir ”Kayıt” çubuğu görünür; kaydınız bittiğinde, ”Ekranı Kaydı Dursun mu?” seçeneği çıkar. Kaydı durdurmak için ”Durdur”a dokunabilir veya kayda devam etmek için ”Vazgeç”e basabilirsiniz.

İpucu: ”Telefonda ekran görüntüsü nasıl alınır?” diyorsanız, iPhone ana ekran düğmesine basılı tutun ve yan taraftaki ”Güç” düğmesine basın. iPhone X veya daha üst sürümünü kullanıyorsanız ”Kilitle” ve ”Ses Açma” düğmelerine aynı anda basın.

Android Telefonda Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Android telefonda ekran videosu çekme işlemi için iki ayrı yöntem var. Biri Android 11 ve üzeri bir işletim sistemine sahip olan telefonlar, diğeri de daha düşük işletim sistemi ile çalışanlar için geçerli. Her iki sürüm için de izleyeceğiniz yolları tek tek aktardık:

Android 11 ve Üzeri Sürümler

Android 11 veya daha yeni sürümlerde ”Telefonda ekran kaydı nasıl alınır?” diye merak ediyorsanız cihazınızın “hızlı ayarlar” bölümüne göz atmanızı tavsiye ederiz.

 • ”Hızlı Ayarlar”a gidin veya “Ekran kaydedici”yi arayın.
 • Açmak için uygulamaya hafifçe tıklayın.
 • Ses ve video kalitesi ayarlarınızı seçin ve ”Bitti”yi tıklayın.
 • İlk kaydınız için cihazınıza erişim izni isteyecek, ses ayarlarınızı seçmenizi isteyecek ve size ”Kaydı İptal Et” veya ”Başlat” seçeneği sunacaktır.
 • ”Kaydı başlat” seçeneğine basın.
 • Kaydetmeyi bitirdiğinizde kare durdurma düğmesine basın.
 • Kaydınızı galerinizde veya fotoğraf uygulamanızda bulabilirsiniz.

İpucu: Android telefonda ekran resmi nasıl çekilir diye düşünüyorsanız; güç düğmesi ile ses kısma düğmesine aynı anda basın.

Eski sürüm Android’e sahip cihazlarda ve ekran kaydı özelliği olmayan iOS telefonlarda ise aşağıda listelediğimiz çeşitli uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

Telefonda Ekran Kaydı Yapmak İçin Uygulama Önerileri

“Telefonda ekran kaydı yapmak hiç de zor değilmiş” dedirten ve ”Telefonda ekran görüntüsü nasıl alınır?” sorusuna cevap veren birkaç uygulama önerisini sizlerle paylaşıyoruz;

AZ Screen Recorder

Google’ın Android mobil işletim sistemi için en iyi ekran kaydı uygulamalarından biridir. Kolay kullanıma sahip bir kontrolör, çeşitli kayıt seçenekleri ve kayıtları düzenlemek için bir video edit sistemine sahiptir.

AZ Screen Recorder’ı Play Store’dan indirmek için TIKLAYINIZ!

Record It

iOS iletim sistemi için geliştirilmiş telefonda ekran görüntüsü alma programıdır. Ekranınızı kaydettikten sonra, sesli yorumlarla videonuzu zenginleştirebilirsiniz.

Record İt’i App Store’dan indirmek için TIKLAYINIZ!

Screen Recorder

Hem iOS hem de Android işletim sistemine sahip cihazlarda başarılı bir performans sergileyen bu ekran kaydı uygulaması, ücretsiz olması ve basit arayüze sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Diğer yandan bir taraftan kamerayla kaydettiğiniz görüntüleri, ekran kaydının köşesinde paylaşmanıza da olanak tanıyor. Gelişmiş düzenleme opsiyonlarıyla ekran kaydı yapmak isteyenlere önemli bir hizmet sunuyor.

Screen Recorder’ı Play Store’dan indirmek için TIKLAYINIZ!

Screen Recorder’ı App Store’dan indirmek için TIKLAYINIZ!

İlginizi Çekebilir:

Realme Akıllı Telefonlara ‘Pürüzsüz Kaydırma’ Özelliği Geliyor

iPhone veya Mac Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır?

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR