Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Musk, 4 Nisan’da 41 milyar dolarlık teklif yapmıştı. Ayrıntılar haberimizde

Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın alacağı açıklandı. Twitter Yönetim Kurulu, SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Musk’ın 44 milyar dolarlık teklifini kabul ettiğini bildirdi. Musk, satın alma için hisse başına 54,2 dolar ödeyecek. Musk’ın bu işlemin finansmanının 21 milyar dolarlık kısmını  için özkaynaklarını kullanacak ve kalan kısmı için borçlanacağı belirtiliyor. Twitter’ın NYSE’de işlem göre hissesi yüzde 5,66 artarak 51,7 dolardan kapandı. Bununla birlikte, Twitter’ın dünkü kapanış fiyatına göre piyasa değerinin 39,48 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Yani, Elon Musk’ın Twitter için yüzde 10 fazla ödediği ortaya çıkıyor.

Twitter’ın NYSE’de işlem gören hissesinin 25 Nisan tarihli performansı.

Zehir hapı devreye girdi, Musk 41 milyar dolarlık teklif yaptı

Elon Musk’ın Twitter hissesine ilgisi aslında 4 Nisan’a kadar uzanıyor. Musk bu tarihte Twitter’dan yüzde 9,2 hisse satın almıştı. Bu satın almaya karşılık kendisine şirkette yönetim kuruluna girmesi teklif edilmiş ve Musk bu teklifi reddetmişti. Musk bunun ardından Twitter’ın tamamı için 41 milyar dolarlık bir teklif sunmuş ve şirket yönetimi bunu “zehir hapı” (poison pill) denen yöntemle geri çevirmişti. “Zehir hapı”, sınırlı süreli hissedar hakları planının kullanılması anlamına geliyor ve yönetim kurulları tarafından şirketlerin ele geçirilmesine karşı devreye alınan bir taktik olarak değerlendiriliyor.

Musk: Twitter dijital bir kasaba meydanı

Satın almaya ilişkin Twitter hesabından (@elonmusk) görüşlerini paylaşan Elon Musk, ifade özgürlüğünün demokrasinin temeli olduğunu vurguladı. Twitter’ı dijital bir kasaba meydanına benzeten Musk, bu meydanın insanlığın hayatî meselerinin tartışıldığı bir yer olarak değerlendirdi. Musk ayrıca Twitter’a yeni özellikler ekleyeceğini belirtti ve güveni artırmak için algoritmaları açık kaynak hale getireceğini aktardı. Musk bununla birlikte spam bot’larını da ortadan kaldırmayı vadetti.  Son olarak, Elon Musk’ın Twitter’da bugün itibarıyla 84,7 milyon takipçisi bulunduğunu not edelim.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz