Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ESET, teknoloji ve yapay zekânın gelişmesi ile birlikte büyüyen ama farkına varamadığımız riskli bir alana  dikkat çekti. Ayrıntılar haberimizde

Çoğu çocuk olan kullanıcılar, tüm interneti her zaman ellerinin altında bulunduruyor. Bu, aynı zamanda uygunsuz veya zararlı içeriğe erişme veya bu içeriği alma potansiyelinin de çok yüksek olduğu anlamına geliyor. İnternet çeşitli gruplara ve topluluklara bir araya gelme ve etkilerini iyi ve kötü yönde ölçeklendirme fırsatı veren geniş bir yerdir.

 Bir veri başka bir veriye yönlendirebilir ve reşit olmayan bir çocuk veya bir yetişkin, kendisi için zararlı olabilecek içeriğe rastlayabilir, böyle bir içerikle ilgilenebilir veya bu içeriği kasıtlı olarak görüntüleyebilir. Bu, ilk arama motorlarının ortaya çıkmasından beri var olan bir sorundur. Fakat bu sorun, riskli içerik sosyal medyada, çevrim içi forumlarda, internet sitelerinde ve reklamlarda kolayca bulunabildiği için giderek büyüdü.

Arama motorları aranan içeriği bulmanın yanı sıra öneriler de yapıyor

Kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için arama motorları ve sosyal medya, tahmine dayalı aramayı kullanmaya ve bundan para kazanmaya başladı; bu nedenle, arama motorlarının kullandığı algoritmalar aranan içeriği bulmanın yanı sıra önerilerde de bulunmaya başladı. Büyük sosyal platformlar ve arama şirketleri, bu gelişmeleri örneğin reklamlar yoluyla kâr sağlamak ve aynı zamanda (yapay olarak) ilgi alanlarını genişletme potansiyeline sahip kullanıcıları “beslemek” için kullanır. Bu şekilde, arama davranışı, kullanıcılara “sizin için” veya “önerilen” sayfalarla ilgili bilgi verir. Bu durum özellikle ilgi alanları ve kişilikleri tam olarak oluşmamış olan çocuklar ve genç yetişkinler, için sorun olabilir. Bu model aynı zamanda çocukların ve ilgi alanlarının, o sırada ve ileride paraya dönüştürme için kullanılmasına neden olur.

Ebeveyn ve eğitimciler tehlikenin farkında olmalı

 Ebeveynler ve eğitimciler, reşit olmayan çocukları çevrim içi ortamda bekleyen tehlikelerin farkında olmalı ve onlara yardımcı olacak kadar eğitimli olmalıdır. Sosyal sorunlar ve teknoloji, durdurulması zor olduğu bir noktaya geldi. Algoritmalar, kullanıcılara hoşlanabileceklerini ve etkileşimde bulunabileceklerini hesapladıkları içeriği getirmek için durmaksızın çalışıyor. Bu nedenle çocukları, henüz reşit olmayanları ve kendimizi korumak için çok dikkatli olmalıyız.

Tehlikenin önüne geçmenin yolları

 Çocuklar internette vakit geçirirken tamamen denetimsiz kalmamalılar. Çocukların çevrimiçi davranışlarını Ebeveyn Kontrol araçları ile takip edebilirsiniz. Çocuğunuzun belirli uygulamalara ve internet sitelerine ne kadar süreyle erişebileceğine ilişkin kurallar getirmenin yanı sıra PC’ler ve benzer şekilde mobil cihazlar için belirli içerik türlerini ve URL’leri de engelleyebilirsiniz.

Android cihazlarda, arama motoru sonuçlarını filtreleyen bir Güvenli Arama özelliği sayesinde arama motorlarının çocuğunuza görüntülemeye hazır olmadığı uygunsuz içerik önermesinden kurtulabilirsiniz. Çocuğunuz için uygun olmadığını düşündüğünüz web sitelerini ve uygulamaları manuel olarak kara listeye alabilirsiniz. Aynı durum, uygun kaynakların beyaz listeye alınması için de geçerlidir.

Çocuklarla iletişim kurmak şart

 Ebeveyn kontrolü kullanılsa bile anne babaların önemli bir görevi daha var: kendilerini internetteki içerik hakkında eğitmek ve çocuklarla çevrimiçi ve çevrimdışı dünya hakkında düzenli sohbetler yapmak. Çocuklarla konuşmak, kendilerini korumaları için onlara sağlanabilecek en iyi araçlardan biridir. Çocuklar ve reşit olmayanlar, saygı görmeyi ve onlar hakkında veya onlar için yaptığımız seçimlerle ilgili eğitilmeyi hak ediyor. Onlarla çevrim içi davranışları hakkında konuşmak, mahremiyetlerini ihlal ediyormuşuz gibi hissetmelerine neden olabilir, bu nedenle duyarlı olun ve duyulduklarını ve anlaşıldıklarını hissettiklerinden emin olun.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz