Twitter’ı satın almasının ardından sürekli yeni itiraflarla ya da almış olduğu yeni kararlarla gündeme gelen Elon Musk, sansasyonel açıklamalarına devam ediyor. Şirketi satın aldığından beri bot hesaplar ve sansürlerle kendi yöntemleriyle uğraştığını söyleyen Musk, bu kez de kimsenin haberinin olmadığı kaynak kodlarından bahsetti ve sosyal medyayı ayağa kaldırdı.
Twitter’a ve hatta internete dair sürekli ilginç açıklamalarda bulunan Elon Musk, şimdi de kendi şirketi Twitter’da bile kimsenin haberinin olmadığı kaynak kodları bulduklarını açıkladı. Musk’ın bu açıklamasını ardından sosyal medya adeta ayağa kalktı ve tepkiler hala sürüyor. İşte detaylar!

Musk Yasaklamaları Kabul Etti

Twitter içerisinde bazı kaynak kodları bulduklarını açıklayan Elon Musk, bu kodların Twitter’da uygulanan “shadowban” yani gizli yasaklamalara neden olduğunu söylüyor. Söz konusu gizli yasaklamalar yüzünden kullanıcıların başkalarına önerilip önerilmeyecekleri de belirleniyor. Buna göre, bu kodlar yüzünden Twitter’da bazı kelimeler yasaklı oluyor ve bu kelimeleri kullanan tweetler ve hesaplar, diğer kullanıcılara önerilmiyor. Elon Musk’ın bunu açıklaması ise Daily News hesabının yapmış olduğu bir paylaşımın ardından gerçekleşti. Daily News paylaşımında:
“Twitter ekibi, Twitter kodunun derinliklerine gömülü gizli yasaklar bulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, düşük ‘itibar puanlı’ hesapların trend olmasını engelleyen bir önlem buldular. Hatta bu gizli yasak Elon Musk’ın hesabına da uygulanmış ve tweet’lerinin trend olmasını engellemişti.” ifadelerini kullandı.

Elon Musk İddiaları Yanıtladı

Daily News’in yapmış olduğu bu paylaşımın ardından ise Elon Musk’ın cevabı gecikmedi. Konu hakkında bir açıklama yapan Elon Musk: “Doğru. Dolapta çok fazla iskelet var. Şirketteki hiç kimse bu kodun varlığından haberdar bile değildi.” dedi. Bu açıklama dikate alındığında Musk; Twitter’da hesaplara ve tweet’lere gizli yasaklamalar ve kısıtlamalar uygulandığı da resmen kabul etmiş oldu. Fakat kendisinin “Şirketten hiç kimse bu kodları bilmiyordu” iddiasına ise Ruby Media Group Başkanı Kristen Ruby’den epey ilginç bir cevap geldi: Ruby;
  1. Şirketteki insanlar bunun var olduğunu biliyordu. Onları kovduğun için sana söylemediler. Bunun yerine bana söylediler.
  2. Kaynağım, Twitter’ın makine öğreniminin nasıl çalıştığını beni öğretmek için iki ay harcadı.
  3. Kritik bilgileri çalışanlarınızdan biri yerine bana aktardılar.
  4. Bu gerçeği görmezden gelmeye ve her şey bir sırmış gibi davranmaya devam ediyorsunuz.
  5. İşte buradayız – neredeyse bir yıl sonra.​

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz