Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

2027’ye kadar dünya çapında mobil veri trafiğinin yüzde 60’ının 5G ağlar üzerinden gerçekleşmesi bekleniyor. Ayrıntılar haberimizde

Ericsson’un mobil veri trafiğine dair tahminlerini paylaştığı Ericsson Mobilite Raporu’nun 22’inci sayısına göre dünya çapında mobil veri trafiği geçtiğimiz iki yıl içerisinde iki kat arttı. 2027’ye ilişkin tahminlere göre ise yeni aboneliklerin Batı Avrupa’da yüzde 82’si, Körfez ülkelerinde yüzde 80’i ve Kuzey Doğu Asya’da yüzde 74’ü 5G aboneliği olacak. 5G kullanımının henüz başlamadığı Hindistan’da 2027’ye kadar yeni aboneliklerin yaklaşık yüzde 40’ı 5G aboneliği olacak. Küresel ölçekte 2027 yılına kadar tüm aboneliklerin yarısının 5G olacağı ve abone sayısının da 4,4 milyara ulaşacağı düşünülüyor.

Kuzey Amerika’nın önümüzdeki beş yıl içinde 5G abonelik penetrasyonunda dünyaya liderlik edeceği ve 2027’ye kadar her on yeni abonelikten dokuzunun 5G olacağı öngörülüyor. Yukarıdaki rakamlara yer veren Ericsson Mobilite Raporu’nun son sayısına göre, dünya çapında 5G aboneliklerinin sayısının 2022’nin sonunda 1 milyarı aşacağı tahmin ediliyor.

Mobil trafikteki artışın sebepleri

Artan akıllı telefon ve mobil geniş bant kullanımı ile toplum ve endüstrilerin dijitalleşmesi, trafikteki bu artışın temel sebepleri arasında yer alıyor. Yakın zamanda gerçekleştirilen araştırma ve tahminler, COVID-19 pandemisi ve jeopolitik belirsizliklere rağmen veri bağlantısı ve dijital hizmetlere yönelik talebin arttığını ve bu artışın süreceğini gösteriyor. Mobil geniş bant hizmetleri, her yıl yüzlerce milyon yeni abone kazanıyor.

Ericsson Mobilite Raporu’nun 2022 Haziran sayısı 5G’nin önceki tüm mobil teknolojilerden çok daha hızlı ölçek kazandığını gösteriyor. Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri 5G kapsama alanında bulunuyor. Yalnızca 2022’nin ilk çeyreğinde bile 70 milyon yeni 5G aboneliği gerçekleştirildi.  Rapora göre, 2027 yılına dek dünya nüfusunun dörtte üçü, 5G hizmetlerine erişim kazanacak.

Rapordan başlıklar

Rapor ayrıca Sabit Kablosuz Erişim’in (FWA) geniş bant hizmetlerde oynadığı rolün giderek daha da önem kazandığına da dikkat çekiyor. Ericsson’un tahminlerine göre FWA bağlantıları 2022’de 100 milyonu aşacak ve 2027’ye dek bu sayı iki katından fazlasına, neredeyse 230 milyona yükselecek.

Raporda Nesnelerin İnterneti (IoT) konusunda ise 2021’de geniş bant IoT’nin (4G/5G) 2G ve 3G’yi geride bırakarak hücresel IoT bağlantılı cihazlarda kullanılan en yaygın teknoloji haline geldiği ve yüzde 44 gibi bir kullanım oranına ulaştığı belirtiliyor.

Büyük IoT teknolojileri (NB-IoT, Cat-M) kullanımı 2021’de yaklaşık yüzde 80 oranında artarak, toplam bağlantı sayısı 330 milyona yükseldi. Bu teknolojiler üzerinden bağlantı kuran IoT cihaz sayısının 2023 yılı itibarıyla 2G/3G’yi geçmesi bekleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz