Okuma Süresi
2 dakika

Elon Musk, Twitter kullanıcılarının otonom bot hesaplar üretebilmesine yardımcı olan API’lerden iyi içerik üretenlerinin ücretsiz olarak sağlanacağını açıkladı.

Geçtiğimiz ay Twitter CEO’su Elon Musk, geliştiricileri kızdıracak bir hamle yapıp üçüncü parti uygulamaların desteğini sessizce kesmişti. Bu olayın üzerine doğal olarak çok fazla tepki çekti.

Bundan 2 gün önce şirket, API erişimini ücretli yapacağını açıklamıştı. Dolayısıyla üçüncü taraf uygulamaları kullanımı da paralı olacak. Musk, dün attığı gönderilerde sadece bir tür API’nin ücretsiz olabileceğini duyurdu.

“Twitter, Ücretsiz ve İyi İçerik Sağlayan Botlar İçin Hafif, Salt Yazılır Bir API’yi Etkinleştirecek”

Elon Musk, geliştiricilerden geri bildirim aldıktan sonra Twitter’ın iyi içerik sağlayan botlar için salt yazılır ve ücretsiz bir şekilde erişilebilecek bir API sağlayacağını söyledi.

Bu karar, Musk’ın yönetimindeki Twitter’da soru işaretleri doğuran politikalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Neyin “iyi içerik” oluşturduğuna ve buna kimin karar vereceğine dair henüz bir bilgi yok. Twitter’ın bu kuralı uygulaması durumunda bazı botlar, platform üzerindeki yaşam süresini uzatmış olacak.

“Binlerce Takipçisi Olan Botlardan Bazıları, Her Gün Birçok İnsanın Ana Sayfasını Şenlendiriyor.”

80’den fazla bot geliştiren ve hatta 2016’da bir bot geliştirme zirvesi düzenleyen bir geliştirici olan Darius Kazemi, verdiği bir röportajda bu otomatik hesapların yıllardır Twitter’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu söylüyor. Binlerce takipçisi olan bu botlardan bazılarının her gün birçok insanın ana sayfasını şenlendirdiğini de sözlerine ekledi.

Eğer Musk’ın dediği gibi API’ler ücretli olursa, bu tarz bot üreticilerinin cebinden her yıl çok para çıkması anlamına geliyor. Kazemi de aynen öyle diyor: “Twitter’da 80’den fazla botum var, bu yüzden her yıl onları ayakta tutmam birkaç bin doları alır ve bu kadar parayı karşılayamam.”

Musk’ın bahsettiği ‘iyi içerik’ sağlayan botların iyi veya kötü içerik ürettiğine kimin karar verecek olması, buradaki en büyük kıstas.

Twitter’ı satın aldıktan sonra yenilikleriyle gündemden düşmeyen Elon Musk, şimdi de üçüncü parti uygulamalar için yapacağı değişikliklerle karşımızda. Sizce bir içeriğin iyi olup olmamasını belirleyecek kıstas ne olabilir? Düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz