Virgin Galactic Test Uçuşu

Uzay turizmi şirketi Virgin Galactic tarafından gerçekleştirilen roket güdümlü test uçuşu, aylar süren bir erteleme sürecinin ardından başarıyla tamamlandı. Söz konusu gelişme ile şirketin, uzay turizmi hedefine bir adım daha yaklaştığı belirtildi.  

Uzay turizmi şirketi Virgin Galactic tarafından gerçekleştirilen roket güdümlü test uçuşu, aylar süren bir erteleme sürecinin ardından 22 Mayıs’ta başarıyla tamamlandı. Söz konusu gelişme ile şirketin, uzay turizmi hedefine bir adım daha yaklaştığı kaydedildi. Test uçuşu kapsamında; şirket tarafından geliştirilen VSS Unity uzay aracı, 2 pilot ve NASA deneylerini uzaya taşıdı. Uçuş aynı zamanda, Virgin’in New Mexico’daki ‘Spaceport America’ uzay üssünden yapılan ilk insanlı uzay uçuşu olarak da tarihe geçti. 

Diğer yandan; test uçuşunun, başlangıçta 2020 yılının Aralık ayında yapılması planlanmıştı. Fakat uçuş, bilgisayarda yaşanan bir arızanın roket motorunun ateşlenmesinin önüne geçmesi nedeniyle başarısız olmuştu. Virgin, daha sonra uçuşu bu yılın Şubat ayına ertelemişti. Bu kez de teknik kontroller nedeniyle uçuşun tekrar ertelendiği kaydedilmişti. Yapılan son deneme; tüm bu teknik konuların yanında, şirketin asıl hedeflerini de test etti. Bu hedefler arasında, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından verilen yeniden kullanılabilir ticari uzay aracı lisansı için Virgin’in ihtiyaç duyduğu son iki rapora yönelik olarak veri toplanması da yer alıyordu.  

Virgin Galactic, ilk uzay turizmi uçuşlarını 2022 yılına ertelemişti 

Virgin Galactic Uzay Turizmi

Bununla birlikte; Virgin Galactic, temel olarak ilk uzay turizmi uçuşlarını 2022 yılına ertelemişti. Yapılan test uçuşu, şirketin bu hedefe yönelik önemli bir kilometre taşının üstesinden gelmesine de destek oldu. ABD merkezli uzay turizmi şirketinin, geçmişteki başarısızlıklar yerine yakın zamanda gerçekleştirilmesi beklenen bir sonraki test uçuşuna odaklandığı dile getirildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Virgin Galactic’ten, Uzay Turizmi için NASA ile Yeni Anlaşma!

Virgin Galactic, uzay uçuşları için bilet rezervasyonunu açtı

Virgin Orbit, Uzaya İlk Kez Müşteri Uyduları Taşıdı! 

Virgin Orbit Tarafından Yörüngeye Yapılan Test Uçuşu Beklentileri Karşılamadı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz