Otomatik Sahte Arama
Okuma Süresi
2 dakika

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in paylaştığı “Provision Living” şirketi tarafından yapılan anket verilerine göre; pandemi sürecinde her beş kişiden biri COVID-19 ile ilgili olarak otomatik sahte arama aldı.  

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in paylaştığı bir araştırma, dolandırıcılık amaçlı otomatik telefon aramalarında artış yaşandığına ve COVID-19’un oluşturduğu tedirginlik ikliminin, otomatik sahte arama sayısında yükselişe sebep olduğuna işaret etti. Aktarılan detaylara göre; yaşlılara yönelik hizmetler sunan “Provision Living” şirketi, konuyla ilgili bir anket gerçekleştirdi. Ankete katılanların yaklaşık dörtte biri, COVID-19 sonrası otomatik sahte aramalarda artış yaşadığını belirtti. Her beş kişiden biri de COVID-19’la ilgili otomatik sahte arama aldığını ifade etti.  

ESET; pandeminin neden olduğu endişe ve karışıklığın, para kazanmak için her yolu deneyen dolandırıcılara fırsat sunduğuna işaret etti. Şirket; ABD’de 4 bin 38 kişinin katılımıyla yapılan anketin, global gelişmelere de ışık tuttuğunu ve fırsatçılığı doğruladığını belirtti. Anket sonucuna göre; otomatik sahte aramalar ve kısa mesajlarda, en yaygın olarak tedavi (%22), finansal yardım (%18) ve ücretsiz COVID-19 testi (%18) vadediliyor. Anket katılımcıları; arayan beş kişiden ikisinin Amerikan Sosyal Sigortalar İdaresi’nden (SSA), yüzde 38’inin Milli Gelirler İdaresi‘nden (IRS) ve üçte birinden fazlasının seyahat şirketlerinden arıyormuş gibi davrandığını ifade ediyor.  

Arananların yarısı, bilinmeyen numaralar tarafından yapılan çağrıları cevaplamıyor

Bilinmeyen Numaralar

Yüzde 15’lik bir kesim de Milli Gelirler İdaresi’nden olduğunu iddia eden kişilerden destek çekleri ile ilgili bir otomatik sahte arama aldığını söylüyor. ESET ise vergi idarelerinin normalde insanları telefonla aramadığı ve kişileri belirli bir ödeme yöntemi kullanmaya zorlamadığı konusunda uyarıyor. 

Diğer yandan ankete katılanların yarısından fazlası; bilinmeyen numaralar tarafından yapılan aramaları cevaplamaktan korktuğunu, yüzde 46’sı ise otomatik sahte arama olduğunu düşündüğü için önemli bir aramayı kaçırdığını ifade ediyor. Bununla birlikte; arananların neredeyse üçte biri, bilinmeyen numaraları geri aramadan önce Google’da arattığını belirtiyor. 

İşte otomatik sahte aramalardan korunmanın yolları! 

Otomatik Sahte Aramalardan Korunmanın Yolları

ESET, otomatik sahte aramalardan korunmanın yolları ve alınması gereken önlemleri şu şekilde listeliyor: 

  • Otomatik sahte arama aldıysanız, telefonu kapatın ve numarayı hemen telefonunuzun engellenen numaralar listesine ekleyin. 
  • Kiminle konuştuğunuzdan emin değilseniz sosyal güvenlik numaranız, adresiniz, doğum gününüz veya vergi kimlik numaranız gibi kişisel bilgilerinizi kesinlikle ifşa etmeyin. 
  • Her zaman arayanın kimliğini doğrulayın, kim olduklarını belirtmelerini isteyin ve bu bilgileri temsil ettiklerini iddia ettikleri kuruluşla iletişime geçerek kontrol edin. 
  • Bazı ağ sağlayıcıları kendi sahtekarlık ve spam engelleme uygulamalarını da sunar; onlara danışarak bu uygulamaları cihazınıza indirin. Alternatif olarak, bu hizmeti sağlayan bir üçüncü taraf uygulamasını kullanabilirsiniz. Fakat hangi uygulamayı kullanmanız gerektiğini dikkatli bir şekilde araştırdığınızdan emin olun. 
  • Ayrıca aile üyelerinizi, özellikle de riske en açık durumda olan yaşlı bireyleri otomatik sahte aramaların ve hileli metinlerin tehlikeleri hakkında bilgilendirin. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

ESET Açıkladı: Pandemi Sürecinde En Çok Tercih Edilen Siber Güvenlik Önlemleri!

ESET’ten çocuklar için güvenli internet adımı

ESET, Film Senaryolarına Konu Olabilecek Bir Siber Saldırının Detaylarını Paylaştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz