mazda-2-hibrit-teknosafari-min

Kendini şarj edebilen ilk tam hibrit Mazda modeli tanıtıldı. Mazda ürün gamına ilk kez kendini şarj edebilen bir model dahil oldu. Özellikle şehir içi sürüşlerde sıfır emisyon değeri ve sessiz bir deneyim sunan Mazda 2 Hybrid, önemli bir görev üstleniyor.

Kendini şarj edebilen ilk tam hibrit Mazda modeli, sıfır emisyon değeri sunuyor. Sessizliği ile dikkat çeken EV modunda tamamen elektrikli çalışan Mazda 2 Hybrid, 1.5 litrelik 93 HP güç üreten benzinli motoru ve 59 kW elektrikli motor desteği ile 116 HP güç üretiyor. Paris İklim Anlaşması çerçevesinde, 2030 yılına kadar tüm ürün gamındaki karbondioksit seviyesini %50 azaltmayı hedefleyen Japon otomobil şirketi, sıfır emisyon modellerini artırıyor.

Elektrikli otomobil piyasası, son günlerde büyük bir önem arz etmeye başladı. Bununla birlikte Mazda, küçük sınıftaki ürün yelpazesine yepyeni bir model daha ekledi. Markanın ilk kendini şarj edebilen tam hibrit modeli, Toyota Motor Corporation ile iş birliğinin bir meyvesi olarak dikkat çekiyor. 1490 CC hacmindeki benzinli motor 93 HP, elektrikli motor ise 59 kW güç üretiyor. Toplamda ise 116 HP güç verişine erişilebiliyor.

mazda-2-hybrid-teknosafari

Mazda 2 Hybrid, 0’dan 100 km/s hıza 9.7 saniyede ulaşabiliyor. Otomobilin son hızı ise 175 km/s olarak açıklandı. WLTP normlarında 100 km’de 3,8-4,0 litre gibi etkileyici yakıt tüketim verilerine ulaşan küçük Mazda, gaza basılmadığında ve frenlemelerde ortaya çıkan kinetik enerjiyi yüksek performanslı bataryasında depolayarak harici bir şarja ihtiyaç duymuyor. Normal sürüşlerde ise optimum performans için işletim sistemi, benzinli motor ve elektrikli motor arasında güç dağılımını akıllıca gerçekleştiriyor.

Küçük sınıfta olmasına karşın 2560 mm’lik aks mesafesiyle 4 yetişkin için ferah bir yaşam alanı sunan Mazda2 Hybrid, 286 litrelik bagaj hacmiyle de ihtiyaçları karşılıyor. Euro NCAP testlerinde 5 yıldıza layık görülen model, Avrupa pazarında 2022 yılının bahar aylarında satışa sunulacak. Mazda2 Hybrid’in Türkiye’de satışa çıkacağı tarih ise henüz belli değil.

İlginizi Çekebilir:

Oyunlar için haftada 1.7 milyar dolar harcandı

Ücretsiz Adobe Creative Cloud Express yayınlandı

Mouse yerine göz ile tıklama teknolojisi kullanılacak

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz