Apple’dan, Kasım ayında kullanıma açtığı yayın platformu “Apple TV+” için önemli bir hamle geldi. Teknoloji devi, eski HBO yöneticisi Richard Plepler’la 5 senelik anlaşmaya vardı. Game of Thrones gibi yapımların mimarı, artık Apple TV+ için içerik üretecek

HBO’da yayınlanan “Game of Thrones” ve “Big Little Lies” gibi yapımların başarısının arkasındaki önemli isimlerden birisi olan televizyon yöneticisi Richard Plepler, 2019 başlarında HBO’dan ayrılmıştı. Bu ayrılığın ardından Apple, eski HBO yöneticisiyle televizyon dizisi, film ve belgesel gibi kendi orijinal içeriklerini Apple TV+’a üretmesi için anlaşmaya vardı. 5 yıllık anlaşma, Plepler’ın şirketi “Eden Prodüksiyon” ile yapıldı. Yönetici, platformun da kullanıma açıldığı Kasım ayı sonlarına doğru anlaşmayla ilgili son görüşmelerini tamamlamıştı. Yapılan anlaşma, Plepler’ın geçmişte yaratmak istediği, fakat HBO için yapılması mümkün olmayan içerikleri üretmesini mümkün kılacak.  

Richard PleplerHBO’dan kurumdaki 25 yıllık kariyerinin ardından ayrılmıştı. Ayrılık, pek çok kişi tarafından HBO için “bir devrin kapanışı” olarak yorumlanmıştı. Plepler’ın ayrılışıyla beraber, pek çok yönetici de kurumdan ayrılma kararı almıştı. Bu yöneticilerden bazılarının Plepler’ın yeni kadrosuna katılıp katılmayacağı ise hala bilinmiyor. 

WarnerMedia’nın yeni dijital platformu HBO Max, Mayıs ayında yayın hayatına başlayacak

Teknoloji deviyle anlaşmaya varan Plepler, konuyla ilgili New York Times’a konuştu. HBO’da harika ve ayrıcalıklı bir kariyeri arkasında bıraktığını belirten yönetici, bu kariyeri kopyalamak istemediğini ve artık kendi içeriklerini üretmek istediğini de sözlerine ekledi.  

Şu anda ciddi bir yönetim değişikliği içerisinde olan HBO’nun üst kuruluşu olan WarnerMedia’nın ise NetflixDiney+ ve Apple TV+ gibi platformlarla rekabet edebilecek yeni yayın ağı “HBO Max”ı Mayıs 2020’de kullanıma açması bekleniyor. Apple ve HBO aynı kulvarda abone kazanmaya çalışacak olsa da kurumun eski CEO’su Plepler, herkesin iyi içeriğe dair kendi versiyonunu üretmesi için yeterince alan olduğunu ve iki yayın platformunu rakip olarak görmediğini ifade ediyor. PleplerHBO’da yaptıklarını tekrar etmek istemiyor olsa da Apple’ın kendisinden aynı başarı seviyesini Apple TV+’a taşımasını bekleyeceği tahmin ediliyor.

Apple TV+, amiral gemisi olan ve kadrosunda Jennifer Aniston, Reese Witherspoon ve Billy Crudup gibi aktörler bulunan “The Morning Show” isimli diziyle beraber ilk Altın Küre adaylığını almıştı. Teknoloji devinin CEO’su Tim Cook ise bir süre önce “saygın” içerikler üretmek istediklerini ve eleştirmenler tarafından gelen negatif yorumlara rağmen platformda yayınlanan ilk dalga içeriklerden oldukça memnun olduklarını açıklamıştı. 

HBO’nun popüler dizisi Apple TV+ üzerinden devam edecek