Akıllı telefon kullanım süreleri ve telefonlara indirilen uygulamaların sayısı artış gösterirken batarya dayanıklılığı, telefonlarına ciddi bütçeler ayıran kullanıcıların önemli bir sorunu olmaya başladı. Konuyla ilgili Phone Arena, gerçek yaşam kullanımını taklit ederek akıllı telefonlar üzerinde bir test gerçekleştirdi ve bataryası en dayanıklı 11 akıllı telefonu tespit etti. Motorola Moto G7 Power sıralamada ilk sıraya otururken marka, ilk 11’e 3 farklı modelini daha sokarak listeyi domine etti. 

Son model akıllı telefonlar, ne kadar gelişkin özelliklere sahip olsa da en zayıf parçaları hala bataryalar. Telefonda geçirilen sürelerin artması ve indirilen uygulamaların giderek daha da fazla oranda çeşitlilik göstermesiyle beraber, batarya dayanıklılığı akıllı telefon kullanıcıları için daha da önemli bir sorun olmaya başladı. ‘Powerbank’ kullanımı ve kamusal şarj noktaları da ciddi oranda yaygınlaşırken kullanıcılar, daha dayanıklı bataryaya sahip telefonlar ve şarjı uzun giden telefonlara yönelme eğilimine girdi.  

Günümüzde bazı markalar bu soruna, piyasaya daha büyük boyutta bataryalar sokarak çare bulmaya çalışıyor. Araştırmalara göre ise bugüne kadar üretilmiş en büyük bataryalı telefon 6 bin miliamper gücündeki piliyle Asus ROG II. Aynı listede Asus’u, 5 bin 300 miliamperlik bataryasıyla Xiaomi Mi Max 2 takip ediyor. 

Yine de miliamper oranları, her zaman batarya dayanıklılığını belirleyemiyor. Ekran boyutları, çözünürlük ve cihazın gücü ne kadar verimli kullandığı da dayanıklılık konusunda önemli bir rol oynuyor.  

Şarjı en uzun süre dayanan telefonlar listesinin başında ‘Moto G7 Power’ yer alıyor 

Çeşitli dönemlerde pil tüketimi süreleriyle ilgili veri yayınlayan Phone Arena da yakın zamanda 200 nit oranındaki ekran parlaklığıyla gerçek yaşamdaki kullanım şekillerini taklit ederek akıllı telefonlar üzerinde bir test gerçekleştirdi ve bataryası en uzun süre dayanan akıllı telefonları tespit etti. Test sonucu ortaya çıkan kullanım süreleri, markaların telefonu pazarlarken bahsettikleri sürelerin oldukça altında.  

Pil ömrü uzun telefonlar listesinin başında Motorola ‘Moto G7 Power‘ yer alıyor. Cihaz, 5 bin miliamperlik bataryası ve 20 saatlik dayanıklılık süresiyle sıralamada ilk sıraya oturdu. Listede ‘Moto G7 Power’ı, sırasıyla 17.5 saatlik dayanıklılık süresiyle Xiaomi ‘Mi Max 2’ ve 15 saatlik dayanıklılık süresiyle ‘LG X Power’ takip etti.  

İlk sırada yer alan Amerikan teknoloji devi Motorola, listeye 3 farklı modelini daha sokmayı başardı. ‘Moto E5 Plus’ 15 saatlik dayanıklılık süresiyle 4. sıradan listeye girmeyi başarırken, Moto G8 Plus 14.5 saatlik süreyle 8. sırada, Moto Z Play Droid ise yaklaşık 14 saatlik dayanıklılık süresiyle 9. sırada yerini aldı. Xiaomi ise 13.5 saatlik batarya süresiyle ‘Redmi 3S’ isimli modelini de 10. sıradan listeye sokabildi ve sıralamada en fazla modeli bulunan ikinci marka oldu.  

iPhone 11, listeye son sıradan girebildi

Diğer yandan kullanıcıların bataryasından sık sık şikâyet ettiği Apple, sıralamaya sadece tek bir telefon ile girebildi. Pili 13.5 saat dayanıklılık gösteren ‘iPhone 11’, listede son sırada yer aldı.  

Sıralamada yer alan diğer üç akıllı telefon ise BLU Studio EnergyHuawei Mate 20 ve Asus ROG Phone II. Bu üç marka, listede sırasıyla 5, 7 ve 8. sırada yer aldı ve bataryaları 14 ile 15 saat aralığında dayanıklılık gösterdi.  

Şarjı en uzun süre dayanan telefon hangisi?

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran 7 Teknoloji

Hindistan’da bir kişi telefonunun patlaması sebebiyle hayatını kaybetti