Mobil Haber Uygulamaları
Okuma Süresi
2 dakika

Mobil haber uygulamaları, 2020 yılının ilk yarısında koronavirüsün de etkisiyle ciddi bir büyüme gördü. Global bir uygulama pazarlama platformu olan Adjust’ın verilerine göre; küresel pandemi sürecinde, haberlere erişmek için cep telefonları çok daha fazla kullanılmaya başlandı ve kullanıcıların haber ve medya tüketim alışkanlıklarıönemli bir değişim gösterdi.  

Mobil haber uygulamaları, 2020 yılının ilk yarısında COVID-19 salgını ve yapılan sıkı sosyal izolasyon çalışmalarının da etkisiyle ciddi bir büyüme gördü. Uzmanlarmobil platformlardan haber tüketimindeki artışın, pandemi sürecinde yeni bir eğilimin sinyallerini verdiğine işaret etti. Tüketicilerin, haber kuruluşlarıyla olan ilişkilerinin değişmeye başladığı belirtildi. Uygulama pazarlama platformu Adjust’ın verilerine göre; 2020’nin ilk yarısında tüketiciler, COVID-19 hakkındaki en son haberleri almak için haber kuruluşlarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duydular. Bu nedenle, haberlere erişmek için akıllı telefon kullanımı gün geçtikçe artış göstermeye devam etti. 

Veriler; haber uygulamalarında geçirilen zamanın, Ocak ve Nisan ayı arasındaki süreçte yüzde 59 artış gösterdiğine işaret etti. Mayıs ayındaki haber uygulaması kullanımı da koronavirüs öncesi seviyelerden çok daha yüksekti. Haber uygulamalarının günlük indirilme sayısı ise aynı süreçte yüzde 37 yükseldi. İndirilme sayısı, Mart’ta zirveye ulaştı ve sonrasında Mayıs ayında, pandemi öncesi seviyelere geri döndü.  

Mobil Haber Uygulamaları

Diğer yandan; haber uygulamalarında geçirilen zaman, Nisan ayında zirveye çıksa da ertesi ay, sadece yüzde 13 oranında azaldı. Oturum sayıları ise hala 2019’dan ve 2020’nin ilk aylarından daha yüksek seyretmeye devam ediyor. Adjust’a göre; gün geçtikçe daha çok insan, geleneksel medya araçları yerine telefonlarındaki uygulamaları tercih ediyor. Bu da kullanıcıların medya tüketim alışkanlıklarında bir değişim yaşandığına işaret ediyor.  

Veriler, bölgesel bazda haber uygulaması kullanımı ile ilgili eğilimleri de ortaya koydu 

Bölgesel Haber Uygulaması Kullanımı

Adjust’ın verileri, pandemi sürecinde bölgesel bazda haber uygulaması kullanımı ile ilgili eğilimlere de ışık tuttu. Buna göre ABD, haber uygulaması kullanımında en hızlı artışlardan birini gördü. Günlük indirmeler, yüzde 53 artarken günlük oturum sayıları ise Ocak ve Nisan arasında yüzde 104 arttı. Günlük kullanımlar, Nisan ve Mayıs arasında yüzde 8 düşüş gösterse de bu durum, kullanıcıların çoğunun uygulamaları kullanmaya devam ettiğini ortaya koydu.  

EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde; günlük oturum sayıları, Ocak ve Nisan arasında yüzde 69 arttı. Bölgede karantina tedbirlerinin uygulanmaya başladığı Mart ayında, oturumlar en yüksek seviyeye ulaştı. Günlük oturum oranlarında, özellikle Almanya yüzde 75 ve Fransa yüzde 71 ile büyük artışlar gördü. Asya’da ise Japonya’nın oranları, dünyanın geri kalanıyla benzer bir gelişim izledi. Ocak ve Nisan arasında; indirmeler yüzde 23, oturumlar yüzde 44 artarken Nisan ve Mayıs ayları arasında oturumlar, yalnızca yüzde 11 azaldı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

Nissan Türkiye Mobil Uygulaması Kullanıma Açıldı! 

A101 Kapıda Mobil Uygulaması ile Evlere Hizmet Verecek

Google, PlayStore’a çocuklar için eğitmen onaylı mobil uygulamalar ekleyecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz