Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Instagram hikayeleri filtreleri gençleri estetiğe özendirdiği sebebiyle Spark AR tarafından yasaklanıyor.

 

 

Instagram, filtre sistemini daha fazla kişiye ulaştırmak amacıyla Spark AR platformunu geçtiğimiz aylarda tüm kullanıcılara beta sürümünü açmıştı. Kullanıcılar kendi filtrelerini yaratarak platformda paylaşmaya başlamıştı. Kullanıcıların kendi yaptıkları filtrelerin Instagram’da yarattığı etki git gide büyümeye başladı. Bu durumla birlikte filtrelere gelen tepki de aynı oranda arttı. Platformda yayınlanan Fix Me, Beautiful Face, HolyBucks, Plastica gibi filtreler gençleri yanlış yönde etkilediği sebebiyle büyük yankı uyandırdı.Dudak büyüten ya da aşırı efektli absürt filtreler, gençleri estetiğe özendirdiği gerekçesiyle Instagram’ın başını ağrıtmaya başladı.

Instagram’ın hali hazırda başında bulunan ‘mükemmel vücut algısı yaratıyor’ problemi henüz çözülmemişken filtrelerin estetiğe özendirdiği tepkileri sonucunda Spark AR yayınladığı bir duyuruyla konu ile ilgili keskin bir çözüme gidildiğini açıkladı.

Yapılan resmi açıklama şu şekilde: “Spark AR efektlerinin pozitif bir deneyim sunmasını istiyoruz ve mevcut politikamızı yeniden değerlendirerek kullanıcının psikolojik sağlığını önde tutuyoruz. Bundan sonra atacağımız adımlar şu şekilde: Plastik cerrahi odaklı tüm filtreler Instagram Effect Gallery’den kaldırılacak. Plastik cerrahi ilişkili efektlerin onayı ise yeni bir karara kadar ertelendi.

Açıklamada verilen spesifik bir isim olmadığından tüm filtreler için konuşmak yanlış olur. Ama çil ekleme ve cildi pürüzsüz gösteren filtrelerin estetik bir operasyona özendirmeyeceği sebebiyle kalacağı tahmin ediliyor.

İlerleyen süreçlerde estetik odaklı filtrelere odaklanan yasağın daha da katılaşacağı tartışmalar arasında yer alıyor.