13 Şubat’ta Ankara’da bir araya gelen BM yetkilileri, hükümet ve sivil toplum kuruluşu ile şöhretler ve genç aktivistler, Misyon 1.5 kampanyasını başlattılar. Kampanya’da BM, iklim değişikliği için dünyanın en büyük anketini başlatmış oldu. 

Mission 1.5, dünyada 20 milyon insana, iklim değişikliğini sınırlamak için hükümetlerinin neler yapmasını istediklerini söyleme fırsatı vermeyi amaçlıyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ‘nın (UNDP) öncülük kampanyası , dünya kamuoyunda okul boykotları ve kitlesel protestolar dahil büyük bir dip dalgası yaratan yurttaşlar.

Kampanya, UNDP’nin yanı sıra oyun geliştirme , iklimbilim ve kamuoyu araştırması uzmanları tarafından yapılan internet ve mobil tabanlı video oyunu üzerine kurulu. 1,5 derece Santigrat altında tutmak için karar verme çalışıyorlar.

Oyun oynamak oyunculardan , benimsenmesini istedikleri temel iklim eylemleri için oy kullanmaları isteniyor . Bu bölgede analiz edilecek ve hükümetlere verilecek. Bilindiği konusunda, hükümetlerin elinde iklim eylemine ilişkin kamuoyu hakkında hakkında güvenilir bilgi pek yok.

İklim değişikliği hakkında daha önce yapılan en büyük uluslararası kamuoyu araştırması, 2015 Paris İklim Müzakerelerinden hemen önce yapılmış ve 76.10.000 insanın kullanılmasından alınmıştır.

Mission 1.5 oyununa www.mission1point5.org sitesinden ulaşılabiliriliyor ve dünyanın her ülkesinde herkes tarafından oynanabiliyor.

UNDP Türkiye, sektörler, STK’lar, belediyeler ve TC Hükümeti ile yakın işbirliği halinde çalışıyor.

UNDP Başkanı Achim Steiner hakkında söyledi: “ Özel sektörden ve kamudan ortaklarla birlikte, bu kampanya sayesinde, iklim krizi için çözümler iki yönlü ve karmaşık biçimde tartışmak için milyonlarca insan ve hükümetlerini birbiriyle buluşuyor. artıi artırabileceğiz.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudip Toması devlet ve devlet dışı aktörler arasındaki işbirliği önemini vurguladı.  Tomasi ayrı ayrı dedi: “ STK’lar, üniversiteler, belediyeler ve hükümetlerin eylemleri sürekli iletişim, kapsayıcı çözümler ve daha iyi yönetişim modellerine ihtiyaç duyuyor.

Kimseyi terk bırakmayan, gelecek nesillerin doğası ve haklarını güvence altına alan çözümler bulmalı ve uygulamalıyız. Misyon 1.5, tuz küresel sıcaklık artışını 1,5 derece Santigrat altında tutmak tutmak değil, aynı zamanda Gelecek 1.5’u şekillendirmek etkili eşitsizliklerin giderilmesi hakkında da kamuoyunun sesinin duyulmasına ilişkindir. ”

Görev 1.5 ° hakkında

Mission 1.5, UNDP ve ortakları tarafından sunulan bir çevrimiçi platformdur. İklim eylemi hakkında insanlar eğitiyor, hüküm hükümetleri ve politika belirleyicileriyle bir araya getiriyor. Küresel sıcaklık artışını 1,5 derece Celsius altında tutmak için eyleme geçmek zorunda olduğumuz için, kampanyanın adı Misyon 1.5 olarak seçilmiştir.

İklim değişikliğini yarattığı zarar 7.9 trilyon dolar olacak

Uzay turizmi iklim değişikliğini büyük ölçüde hızlandırabilir