Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

WhatsApp yetkililerinin aylar önce bahsettiği ‘grup gizlilik ayarları’ beta sürümüne geldi. Bu özellikle birlikte artık kullanıcılar istemedikleri gruplara girmek zorunda kalmayacaklar.

 

 

Geliştirici ekip en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp için çalışmalarını hızla sürdürmeye devam ediyor. Uygulamanın beta sürümü sık sık güncelleniyor ve bizler de gelecek yeni özelliklerden hızlıca haberdar olmuş oluyoruz. Beta sürümüne yeni gelen güncellemeyle birlikte ‘gizlilik’ menüsü baştan aşağıya değişecek gibi duruyor. Bundan sonra kullanıcılar WhatsApp hesaplarında daha fazla söz hakkına sahip olabilecek.

WhatsApp, geçtiğimiz aylarda geliştirici ekibin bu özellik hakkında çalışmalarına hızla devam ettiğini bir blog yazısıyla duyurmuştu. Ancak WhatsApp ‘karanlık mod’ üzerindeki yoğun çalışmaları sebebiyle aylar önce duyurduğu grup gizlilik ayarları çalışmasına yeni yeni odaklanabiliyor gibi görünüyor.

Yetkili ekip son yaptığı açıklamalarda WhatsApp’ın Gizlilik ayarlarına ‘Grup Gizliliği’ isminde bir özellik ekleneceğini belirtti. Bu özellikle birlikte artık kullanıcılar gruplara alınıp alınmayacaklarını kendileri belirleyebilecek. Bu sayede kullanıcılar istemedikleri gruplara girmek zorunda kalmayacaklar.

Örneğin bir kullanıcı, Grup Gizlilik Ayarları menüsünde “Everyone” (Herkes) seçeneğini seçerse herhangi bir WhatsApp kullanıcısı, ilgili kullanıcıyı gruplara otomatik olarak alabilecek. Eğer “My contacts” (Kişilerim) seçeneği seçilirse o kullanıcı, sadece rehberindeki WhatsApp kullanıcıları tarafından gruplara alınacak. “My contacts expect” (Kişilerim Dışında) seçeneğinde ise tüketiciler, belirli kişi veya numaraları dışlayabilecekler.

Yeni geliştirilen özellik şu an için WhatsApp’ın beta sürecine dahil olan kullanıcılar tarafından test ediliyor. WhatsApp tarafından bu yeni özelliğin ne zaman geleceğine dair bir bilgi bulunmamakta. Ancak yapılan deneme testlerinden kısa süre sonra bu özelliğin kullanıcılara sunulacağı tahmin ediliyor.