Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook, bünyesine sesli ve görüntülü arama özelliği ekleyeceğini duyurdu. Halihazırda Messenger’da bulunan sesli ve görüntülü arama özelliği artık Facebook’un ana uygulamasına da eklenecek.  

ABD merkezli sosyal medya platformu Facebook, ana uygulamasına sesli ve görüntülü arama özelliği eklemeye hazırlanıyor. Aslında bünyesinde sesli ve görüntülü arama özelliğinin bulunduğu platform, 2014 yılında söz konusu özellikleri mesajlaşma uygulaması Messenger’a eklemişti. 2014’ten bu yana Messenger üzerinden kullanılabilen özellikler, yapılan yeni bir açıklamayla yeniden Facebook’un ana uygulamasına eklenecek. 

Facebook’a sesli ve görüntülü arama özelliği ekleneceği haberi Bloomberg tarafından aktarılan bir haberle ortaya çıktı. Facebook’a eklenecek olan özelliğin yanı sıra, Messenger’da neler olacağı hakkında da bazı bilgiler verildi. Bu bağlamda Messenger’ın ürün yönetim müdürü, yaptığı açıklamada, Messenger’da ilerleyen zamanlarda daha fazla özellik görüleceği sinyalini verdi. 

ABD dahil pek çok ülkede kullanılacak

Ana uygulamaya yeniden eklenecek sesli ve görüntülü arama özelliği hakkında Verge’e açıklama yapan Facebook,  “ABD dahil birçok ülkede” sesli ve görüntülü aramaları test ettiğini doğruladı. Şirket, “tam özellikli bir mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama deneyimi için insanlar Messenger’ı kullanmaya devam etmeli” dedi. Ancak ilerleyen zamanlarda Messenger uygulamasına ne gibi özelliklerin ekleneceği hakkında başka bir açıklama yapmadı. 

Facebook uygulamasına sesli ve görüntülü aramalar eklemek, ilk etapta Messenger uygulamasını rafa kaldırmak gibi görünüyor. Bu kullanıcıların bilgisayarlarında ya da telefonlarında başka şeyler yaparken uygulamalar arasında daha az gezineceği anlamına da geliyor. Ancak aynı zamanda Facebook’da daha fazla vakit geçirmeye olanak tanıyacak gibi duruyor. 

Ayrıca, Messenger’ı Facebook’a dahil etmenin, Messenger ve Instagram doğrudan mesajlarını birleştirmenin yaptığı aynı türden eleştirileri çekme riski de var. Görünüşe göre Facebook gibi dev bir şirketin dağılmasını daha da zorlaştırıyor.

Bu adım, Facebook’un Messenger’ı Facebook’a geri almayı düşündüğü ilk adım da değil. 2019’da şirket, metin sohbetlerini özel bir gelen kutusuyla ana uygulamaya geri getirmeyi test etti ve Oculus, Instagram ve WhatsApp’ta “Facebook’tan” geldi.

İlginizi Çekebilir:

Facebook, Flört Uygulaması Dating ’e Sesli Sohbet Özelliği Getiriyor

Facebook, Tarihinde İlk Kez 1 Trilyon Dolar Piyasa Değerine Ulaştı!

Buzulların Erimesi Nelere Yol Açar, Facebook Veri İhlali, Ingenuity | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz