Facebook, antitröst davalarının reddedilmesinin ardından tarihinde ilk kez 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı. Facebook, 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan beşinci Amerikan şirketi oldu.

ABD merkezli sosyal medya şirketi Facebook, tarihinde ilk kez 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşmayı başardı. 28 Haziran’da 1 trilyon dolar barajını aşmayı başaran şirket, aynı zamanda 2,85 milyar aktif kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük sosyal paylaşım ağı olarak anılıyor. 

Facebook’un piyasa hacminin 1 trilyon doları aşmasının sebebi ise şirketin yıllardır başına bela olan antitröst davalarının reddedilmesi olarak gösteriliyor. Pazartesi günü gerçekleşen davada, federal bir yargıcın Federal Ticaret Komisyonu’nun sosyal medya devine karşı açtığı bir antitröst davasını reddetmesi, şirketin %4,2 kazanmasına olanak tanıdı. Facebook2un hisseleri de bu artışla birlikte 355.64 dolara yükseldi. Yargıç kararında, Facebook’un tekelleşme iddialarını desteklemek için yeterli gerekçelerin sağlamadığını belirterek davaları reddetti. Söz konusu antitröst davalarının reddedilmesi de Facebook‘un tarihinde ilk kez 1 trilyon dolar piyasa hacmine ulaştırdı. 

Facebook, ilk kez 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşarak, bu barajı daha önce aşan dört Amerikan şirketine beşinci olarak eklendi. Piyasa değerinin 1 trilyon doları aştığı firmalar arasında ise, Apple, Amazon, Google’ın ana şirketi Alphabet ve Microsoft bulunuyor. 

Facebook tekelcilik ile suçlanıyordu

Daha önce pek çok kez gündeme antitröst davalarıyla gelen Facebook’a karşı pek çok suçlama bulunuyor. Ama bunlardan en önemlilerinden biri, şirketin diğer rakiplerini ortadan kaldırmak adına sosyal medya sektöründe ‘tekel gücünü’ kullandığı olmuştu. Bu duruma örnek olarak ise, Facebook’un 2012 yılında 1 milyar dolar karşılığında Instagram’ı, 2014 yılında ise 19 milyar dolara WhatsApp’ı satın alması olarak görülüyor. 

Dünyadaki aktif Facebook kullanıcı sayısı 2,85 milyar oldu

Facebook, Mayıs 2021 itibariyle 2,85 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Şirket, 2012’nin üçüncü çeyreğinde, aktif Facebook kullanıcı sayısı bir milyarı aşarak, bunu yapan ilk sosyal ağ olmuştu. 2021’in ilk çeyreğinde şirket, 3.45 milyar insanın her ay şirketin temel ürünlerinden (Facebook, WhatsApp, Instagram veya Messenger) en az birini kullandığını belirtti.

İlginizi Çekebilir:

Facebook, Yapay Zekalara Unutmayı Öğretiyor!

Facebook Endişelerinde Haklı Çıktı: ABD’de iOS 14.5 Kullanıcılarının Yüzde 4’ü Verilerinin Takibine İzin Verdi!

Haftalık Teknoloji Gündemi – Netflix E-Ticarete Atıldı, Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz