Facebook, çöpçatan servisini bir yıldan uzun bir süre önce duyurmuştu. Şirketin çöpçatan servisi ABD’de kullanıma sunulmuştu. Sosyal paylaşım sitesi, “Facebook Dating” adını verdiği Tinder’a rakip olarak gösterilen uygulamanın Avrupa piyasasına çıkışı ertelendi. Kullanıcıların merakla beklediği uygulamanın yayınlanması için bazı pürüzler henüz giderilmiş değil.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 aydır aktif olarak kullanılabilen uygulama Avrupa’da henüz kullanıcılar ile buluşamadı. Bunun sebebi olarak uygulamada ki gizlilik sorunu gösteriliyor. 14 Şubat sevgililer gününden bir gün önce yani 13 Şubat’ta Avrupa’da piyasaya sürülmesi beklenen Facebook Dating, GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) olarak bilinen ve Avrupa Birliği’nde oluşturulan yeni veri gizliliği yasalarına uygun olup olmadığı konusunda endişelere sebep oldu.

Facebook sözcüsü tarafından yapılan açıklamada şirketin Facebook Dating konusunda Avrupa pazarına girmeye hazır olduğundan emin olmak için biraz daha zamana ihtiyacı olduğu vurgulandı. Facebook Dating’in Avrupa’da ne zaman kullanıma sunulacağına dair kesin bir bilgi bulunmamakta. Ayrıca güvenlik endişesi ile 18 yaşından küçük kullanıcılar Facebook üzerinden erişilebilecek uygulamaya katılamayacak.

Facebook Dating’e giriş yapıldıktan sonra kullanıcılar kendilerine tıpkı Tinder’da olduğu gibi ayrı bir profil oluşturabilmekte. Kullanıcıların Facebook hesabındaki mevcut bilgileri alarak bir “partner arama profili” oluşturan uygulama, Instagram’dan da fotoğraf alabiliyor. Facebook Dating’le arkadaşların arkadaşları ya da hiç tanınmayan kişiler arasından bir partner bulunabiliyor. Bu profili ise sadece Facebook Dating’i kullanan kullanıcılar görebiliyor.

Facebook tarafından The Wall Street Journal’a gönderilen açıklamaya göre, Facebook Dating’in Avrupa pazarı için hazır hâle gelmesi biraz zaman alacak.  Şirketin arkadaşlık servisini Türkiye’de ne zaman sunacağı konusu bilinmezliğini korumakta.

Türkiye’de Her 80 Kişiden 1’i Tinder Kullanıyor

Bir adam sadece kendisinin eşlendiği bir arkadaşlık uygulaması yaptı