NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Boeing’in Starliner ’ını yeniden göndereceğini açıkladı. 2019’daki ilk mürettebatsız test uçuşunu gerçekleştiremeyen Boeing Starliner’ın fırlatması merakla bekleniyor. 

NASA, 2019 yılının Aralık ayında Boeing’in Starliner uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatmıştı. Ancak yörüngeye giremeyen uzay aracı, test uçuşunun ertelenmesine neden olmuştu. Bir buçuk yıllık gecikmenin ardından NASA, Boeing’in Starliner aracının yeniden fırlatılmaya hazır olduğunu duyurdu. Orbital Flight Test 2 (OFT-2) olarak adlandırılan görev, Boeing’in yeni astronot taksisini Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatmaya yönelik ikinci girişimi olacak. 

30 Temmuz’da fırlatılacak

NASA, şimdi geminin yaklaşan 30 Temmuz’daki mürettebatsız yörünge uçuş testine hazırlanıyor. Öngörülemeyen bir gecikme olmadığı sürece kapsül, Uzay Kuvvetleri’nin Atlas V roketine monte edilmiş Cape Canaveral İstasyonu‘ndan saat 14:53 ET’de fırlatılacak. NASA uçuşu ertelerse, testi en erken 3 Ağustos’ta tekrar gerçekleştirmeye çalışacak.

Uçuşun amacı, NASA’nın Starliner’ın yeteneklerini uçtan uca test etmesi olarak açıklanıyor. NASA, kapsülün; fırlatma, yerleştirme ve atmosferik yeniden giriş dahil olmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan bir yolculuğun her yönünü idare edip edemeyeceğini bilmek istiyor. Ajans, “Yeni test uçuşu NASA’nın Boeing’in mürettebat taşıma sistemini uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan astronotları taşımak için sertifikalandırmasına yardımcı olacak değerli veriler sağlayacak” dedi.

Uçuş başarılı olursa, NASA, Starliner’ın mürettebatlı bir testi ile ilerleyecek. NASA’daki ticari ekip program yöneticisi Steve Stich, bunun “bu yıl en kısa sürede” gerçekleşebileceğini söyledi. Hem Boeing hem de NASA, Starliner’ın yaşayabilirliğine çok yatırım yaptı. Havacılık ve uzay şirketi için, başarısız 2019 uçuşundan önce uçtan uca bir test yapmama kararı ajansı “şaşırttı” ve proje hakkında sorulara yol açtı. Bu arada NASA, astronotlarını ISS’ye taşıyabilecek iki kapsüle sahip olmak istiyor. Şu anda sadece SpaceX’in Crew Dragon’u ile sınırlı. Stich gazetecilere verdiği röportajda, “Ticari ekip programı için iki uzay ulaşım sistemine sahip olmak çok önemli” dedi.

İlginizi Çekebilir:

NASA, Hubble Uzay Teleskobu Bilgisayarında Meydana Gelen Bir Arıza ile Uğraşıyor 

NASA, 2030 Yılına Kadar Venüs Gezegenine İki Operasyonel Görev Gerçekleştireceğini Açıkladı 

Lenovo ThinkPad T14s inceleme (AMD):

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz