On sene öncesine kadar telefon pazarına hükmeden ancak geçen günlerde artık telefon üretmeyeceğini açıklayan BlackBerry, son dönemlerde bulut odaklı iş modelleri üzerine önemli yatırımlarda bulunuyor.

Belçikalı Awingu firması ile birlikte geliştirdiği güvenli çevrimiçi ve çevrimdışı çalışma platformu ‘’Digital Workplace’’i tanıtan BlackBerry telefon üretme defterini resmi olarak geçen günlerde kapattığını açıklamıştı. Çalışmalarını bulut odaklı iş modelleri üzerinde yoğunlaştıran şirket, 2018 yılında stratejik ortaklık kurduğu bilişim teknolojisi şirketi Awingu ile birlikte yeni ‘’Digital Workplace’’ platformunu geliştirdi. 

Dünyanın en güvenli cep telefonlarını üreten ve bu özelliği sayesinde hala pek çok devlet görevlisi ve iş insanı tarafından tercih edilen BlackBerry’nin Sıfır Güven Mimarisi’ne (Zero Trust Architecture) dayanan Digital Workplace, Awingu’nun güvenlik esaslı tarayıcısı ile entegre bir şekilde çalışıyor. Awingu ve BlackBerry’nin birlikte geliştirdikleri Digital Workplace ile işletmeler, platform aracılığıyla eski Windows, Linux, SaaS veya dahili web uygulamalarına, masaüstü bilgisayarlarına ve Awingu’nun tarayıcısının içindeki dosyalarına erişebilecekler. Platform ayrıca VPN veya VDI altyapılarına ihtiyaç duymadan; Windows, Linux, web ve intranet uygulamalarını çalıştırabilecek. 

Geliştirilen yeni platform, çok faktörlü kimlik doğrulama, mantıksal analitik ve şifreleme gibi güvenlik adımlarını takip edecek. BlackBerry’e göre Digital Workplace, kullanıcıların herhangi bir yerde ve herhangi bir cihazda güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için yapay zeka ve makine öğrenimini de kullanıyor. 

Facebook, siyasi amaçları olan bazı sahte hesapları platformdan sildi