Google Chrome sitelerde bulunan fazla işlemci, pil ve internet yiyen reklamlar için reklam engelleme özelliğini getiriyor. Kalabalık reklamların çoğu Ağustos ayında eklentiye gerek kalmadan engellenmeye başlayacak.

Google dün yaptığı açıklama ile işlemciyi, pil ömrünü, ağ kullanımını ve web sitesinin hızını arttırmak için Chrome kullanımını fazlalaştıran reklamları engelleyeceğini söyledi. Şirket paylaştığı blog yazısında önümüzdeki aylarda deneme sürecini gerçekleştireceklerini ve Ağustos ayında yapacakları güncelleme ile kullanıcılara sunmayı planladıklarını söyledi.

Sistemi Yoran Reklamlar Hedef Alınacak

Her reklamı engellemeyecek olan bu sistem sadece;

  • kripto para birimini benimsetmeye çalışan,
  • gereksiz derecede büyük dosya boyutuna sahip resimler kullanan,
  • 4 MB’tan fazla ağ verisi kullanan ve
  • tarayıcıyı ana işlemden 60 saniyeden fazla işgal eden reklamlarda dahil olmak üzere kötü amaçlı reklamları da kapsayacak.

Silinen reklamların yerinde “Reklam Kaldırıldı” şeklinde bir uyarı gözükecek.

İnternet deneyimini bozabilecek sorunlar haline gelen bu reklam müdahalesi yerinde olmuş. Bazı tarayıcılar ise bu özelliği çok daha önceden beri kullanıyor. Reklam engelleyici tarayıcıların başında Brave tarayıcı geliyor. Brave otomatik reklamları engelliyor. Vivaldi ise reklamları engellemek için seçenek sunuyor. Apple Safari, Microsoft Edge ve Mozilla da reklamlara karşı güvenlik ve gizlilik için önlemler alıyor. Opera tarayıcısı da içinde gelen reklam önleme özelliği ile gerçekten başarılı bir şekilde çalışıyor, ayrıca kullanıcılarına ücretsiz VPN özelliği de sunuyor.

Reklamverenlerin bu değişikleri duymaktan memnun olmadığını tahmin ediyoruz, ancak günümüzde çoğu tarayıcıda reklam engelleme eklentisi ile reklamların hepsi engellenmekte. Fakat Google Chrome reklam engelleme özelliği bu konu da tüm reklamları değil sadece bilgisayarı yoranları engellemesi ile ön plana çıkıyor.

Google hedef olarak Chrome‘un sınırlarını aşan kullanımlar yapan reklamları gösterdi. Chrome program yöneticisi Marshall Vale blog yazısında: “Bugün reklamların sadece %0,3’ü bu eşiği aşarken, reklamlar tarafından kullanılan ağ verilerinin %27’sini ve tüm reklam CPU kullanımının %28’ini oluşturuyor.” dedi.

Gelirinin büyük çoğunluğunu web reklamlardan kazanan Google 2016 yılında reklamları engelleyemeyeceğini söylemişti. Fakat 2018 yılında bu kötü reklamlara karşı bir önlemin alınması gerektiğini anlamış ve güncelleme yayınlamışlardı. Ve şimdide bunu geliştirip 2020 yılının Ağustos ayından sonra gereksiz ve sistemi yoran reklamlara karşı direk önlem almaya başlayacaklar.

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

İlginizi Çekebilir:

Samsung ve Xiaomi En Çok Android Telefon Satan Markalar Oldu

Epic Games GTA 5’i Ücretsiz Olarak Yayınlandı!

Çocuklar İçin Üretilmiş Eğitici Robot: Moxie

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz