ABD’li bir yetkili Huawei’ye yönelik yeni bir suçlamada bulundu. ABD’li yetkili Huawei’yi 10 yıldır arka kapıları kullanarak mobil ağlara sızmakla suçladı. Huawei ise bu suçlamayı hemen reddetti.

Amerika ve Çin arasında başlayan ticaret savaşları sırasında en fazla zararı gören teknoloji şirketi Huawei, Amerika’nın kendisine yönelttiği suçlamalardan kurtulmaya çalışırken Amerika yeni bir suçlamada daha bulundu. ABD yönetimi Huawei şirketinin 10 yıldır arka kapıları kullanarak dünya üzerindeki bütün mobil ağlara sızdığını söyledi. Bu ve daha önceki suçlamalarına somut kanıtlar gösteremeyen Amerika’nın bu suçlamasından hemen sonra Huawei çok hızlı bir şekilde bu suçlamayı reddetti.  

Sadece telefon üretmeyen Huawei aynı zamanda 5G alt yapı teknoloji üzerinde de uzmanlaşan bir şirket ve Amerika’nın yaptığı bu suçlamalar Huawei’nin diğer ülkeler ile çalışmasını da zorlaştırıyor. Amerika Hükümeti diğer ülkeleri Huawei ile çalışmamaları konusunda uyarıyor. Hatta Amerika’nın bu isteklerine İngiltere uymamış ve Huawei için yapılan suçlamaların bir gerçeklik taşımadığını söylemişti. 

Amerika’nın yaptığı yaptırımlar ile Huawei şu an hiçbir Amerika merkezli teknolojiden ve yazılımdan faydalanamıyor bu da Google servislerini kullanamadığı anlamına geliyor. Amerika’nın yaptığı bu suçlamalar sonrasında Huawei yapılan suçlamayı kabul etmedi ve somut bir kanıt olmadan suçlanan ekiplerinin görevlerinin ise bilgi kaçırmak olmadığını söyledi. Huawei suçlanan ekibinin mobil ağlar üzerinde oluşan sorunların düzeltilmesi için kurulmuş olan minik bir ekip olduğunu söyledi.  

Huawei, Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon’a dava açtı 

Huawei, üzerindeki suçlamalardan kurtulmak için başvuruda bulundu