Perşembe, Ekim 28, 2021
Ana SayfaDijitalFacebook, Messenger Kids'i Türkiye'de de Kullanıma Sundu

Facebook, Messenger Kids’i Türkiye’de de Kullanıma Sundu

Facebook, Messenger Kids ’i Türkiye’de de hayata geçirdiği bilgisini paylaştı. Türkiye’deki ebeveynler, Google Play, App Store ya da Amazon App mağazalarından Messenger Kids ’i indirebilir. Uygulama sayesinde çocuklar arkadaşlarıyla güvenli bir şekilde bağlantı kurabilecek.

Messenger Kids 2017 yılında ilk kez Facebook’un çevrimiçi güvenlik, çocuk gelişimi ve medya uzmanlarından oluşan Gençlik Danışmanları (Youth Advisors) tarafından geliştirildi. Çocukların arkadaşları ve aile bireyleriyle eğlenceli ve kontrollü bir ortamda bağlantı kurmasını isteyen ebeveynlere yönelik bir platform olarak faaliyete geçti. Ücretsiz görüntülü sohbet ve mesajlaşma uygulaması, aynı zamanda Türkiye’de sosyal mesafe uygulamalarının devam ettiği dönemde oldukça yararlı olabilir. Yaz tatilinin de yaklaştığı bu süreçte ebeveynler için oldukça etkili bir çözüm sunuyor.

Ebeveyn kontrolü özelliklerinin ön planda olduğu, ancak Türkiye’deki çocuklara çevrimiçi ortamda nasıl bilinçli bir şekilde bağlantı kurabileceklerini de göstermeyi hedefliyor.Facebook, Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Betül Ulukol’a danışarak Messenger Kids’in Türkiye lansmanı öncesinde Ulukol başkanlığında bir ebeveyn yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Çevrimiçi Güvenlik Politikaları Başkanı Sylvia Musalagani’nin de katıldığı toplantıda ebeveynlerin uygulama ile ilgili görüşleri, soruları ve endişeleri dinlendi.

Messenger Kids’te Uyku Modu bulunuyor

Musalagani’nin uygulamanın sadece yakın arkadaşlar, aile bireyleri ve ebeveynlerin onayladığı kişilerle etkileşime izin verdiğini açıkladı. Uygulamada reklamların yer almayacağı yönündeki açıklaması Türkiye’deki ebeveynler tarafından oldukça olumlu bir şekilde karşılandı. Ebeveynlere çocuklarının uygulamayı hangi günlerde ve saat aralıklarında kullanabileceğini belirleme fırsatı sunan Uyku Modu da büyük ilgi gördü.

Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, “Kendim de bir ebeveyn olarak, çocuklarım çevrimiçi ortamda arkadaşlarıyla bağlantı kurarken ve iyi zaman geçirirken onların güvenliğinden endişe duymamanın ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyorum. Bu nedenle, çocuklara güvenli, yaşlarına uygun ve arkadaşlarıyla iletişim kurarken aynı zamanda öğrenebilecekleri ve dijital dayanıklıklarını ve dijital vatandaşlıklarını geliştirebilecekleri bir alan sunmayı hedefliyoruz.  Messenger Kids’i Facebook olarak Türkiye’de hayata geçiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.”

Facebook Türkiye Kamu Politikaları Başkanı Çağatay Pekyörür Messenger Kids ile ilgili konuştu. Pekyörür: Facebook’un çocuklara sevdikleriyle bağlantı kurabilecekleri bir alan sunarken aynı zamanda onları platformlarında güvende tutma konusuna verdiği öneme değindi. “3 milyardan fazla insandan oluşan bir topluluğa sahip olan bir sosyal medya şirketiyiz.  İnsanlara bağlantı kurabilecekleri ve kendilerini özgürce ifade edebilecekleri güvenli bir alan sunma görevimizin her zaman farkında olduk. Facebook ve Instagram gibi uygulamalarımız 13 yaşından küçük çocuklar için tasarlanmadı. Ancak ebeveyn kontrolünü sağlarken aynı zamanda çocuklara çevrimiçi alanda bilinçli bir şekilde bağlantı kurabilmeyi öğretecek bir platform kurma fikri her zaman aklımızın bir köşesinde vardı. Bu doğrultuda, çevrimiçi güvenlik, çocuk gelişimi ve medya uzmanları danışmanlığında 2017 yılında Messenger Kids’i hayata geçirdik.

Messenger Kids ile sosyal mesafenin önüne geçebilecek

Geçtiğimiz iki yıl boyunca, dünyanın dört bir yanındaki ebeveynlerle ve uzmanlarla diyaloglarımıza devam ettik.Tüm aileler için kullanışlı olacak bir mesajlaşma uygulaması geliştirdiğimizden emin olduk. Koronavirüs pandemisi ve tüm yaz devam edecek sosyal mesafe uygulamaları ile de birlikte, bu ‘dijital oyun alanı’nı Türkiye’deki ailelerle de paylaşmanın zamanının geldiğine inanıyoruz.”

Prof. Dr. Betül Ulukol, “Çocuklarımızın çevrimiçi güvenliğinden öncelikle biz ebeveynler sorumluyuz. Çocuklarımız interneti ve yeni medya uygulamalarını kullanırken onlara güvenli bir ortam oluşturmak, bu ortamdaki etkinliklerini izlemek ve olumsuz bir durumla karşılaştıklarında da en doğru müdahaleyi yapmak bizlere düşüyor. Bu bağlamda ebeveynlerin çocuklarının olduğu kadar kendilerinin de interneti güvenli ve etkin kullanabilmeleri için dijital okuryazarlık becerilerini geliştirmeleri önemli. Çocuklarına örnek olacak davranışlar sergilemeleri de son derece önemli ” dedi.

Facebook, önümüzdeki dönemde de Türkiye’deki ebeveynleri, eğitmenleri ve çocukları çevrimiçi güvenlik ve dijital okuryazarlık konularında eğitmeye, bu konularda daha fazla Türkçe kaynak sunmaya ve 2017’de Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği Kontrol Bende programıyla çevrimiçi güvenlik eğitimleri vermeye devam edecek.

İlginizi Çekebilir:

Facebook Geçmişi Toplu Olarak Silecek Yeni Özelliğini Duyurdu

Facebook Dijital Kripto Para Cüzdanı Novi Olarak Değişti

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR