Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Twitter, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’nun LGBTİ+ bireyler için kullandığı ‘sapkın’ ifadesi sebebiyle attığı tweet’e sınırlama getirdi. Twitter tarafından yapılan açıklamada, bakanın nefret suçu işlediği aktarıldı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan yüksek tansiyonlu eylemler sırasında yapılan sosyal medya paylaşımlarının ardından LGBTİ+ bireyleri ‘sapkın’ olarak nitelendirmişti. Öğrencilerin düzenlediği bir resim sergisinde Kabe resminin yere serilmesinin ardından “Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe-i Muazzama’ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı!” sözlerini kullanmıştı. 

Süleyman Soylu’nun nefret suçu işlediği aktarılan ilk tweet’i:

Bu paylaşımını ardından Twitter, Soylu’nun paylaşımını etiketleyerek tweet’e erişimi engellemişti. Platform, Bakan Soylu’nun paylaşımına “Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti.” notunu düşmüştü. Bu durumun ardından benzer bir hareket yeniden yaşandı. 

Twitter Süleyman Soylu ‘nun ikinci kez tweet’ini kısıtladı

Bakan Soylu, yaptığı yeni bir paylaşımla Twitter’dan yeni bir engelleme kararı aldı. Sabah saatlerinde yeniden Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan dehşet verici olaylar hakkında paylaşım yapan Soylu, bu kez açıklamasında değil de paylaştığı görselde LGBTİ+ bireyler için  ‘sapkın’ ifadesini kullandı. Twitter Soylu’nun ikinci kez tweet’ini engelledi. 

Twitter yaptığı açıklamada “Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti. Ancak Twitter, Tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi.” sözlerini kullandı. Yaşanan bu olayın ardından, Bakan Soylu’nun tweet’ine yanıt verme, retweet yapma ve beğenilme seçenekleri engellendi. 

Soylu’nun LGBTİ+ bireyleri ‘sapkın’ olarak tanımladığı her iki tweet’e gelen etkileşim kısıtlaması için Twitter’ın yaptığı duyuruda ise; “Twitter Kuralları’nı farklı bir biçimde ihlal eden bu gibi bir Tweetin daha fazla kişiye ulaşmasını engellemeye çalıştığımız için bu Tweetle etkileşim kurma yollarının çoğunu devre dışı bıraktık.” sözleri kullanıldı.

İlginizi Çekebilir:

Çin ‘ABD Büyükelçiliği’ Tarafından Kullanılan Resmi Twitter Hesabı Askıya Alındı! 

Donald Trump’ın Resmi Twitter Hesabı, Kalıcı Olarak Askıya Alındı! 

TikTok için Televizyon Yapmışlar: Samsung Sero TV inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz