Facebook, platformda asılsız bir şekilde yürütülen 3 farklı kampanyayla ilgili paylaşımlarda bulunan bir grup sahte hesabı kendi ağından sildi. Sosyal medya devi tarafından platformdan kaldırılan hesapların çoğunun, Amerikan politikacıları hedef alan veya dini söylemlerde bulunan İran merkezli hesaplar olduğu bildirildi. 

Facebook, sosyal medyada asılsız bir biçimde yürütülen 3 ana siyasi ve dini kampanyaya ilişkin olarak bir grup sahte hesabı kendi platformlarından kaldırdığını açıkladı. Şirket tarafından aktarılan detaylara göre, yürütülen kampanyalardan ikisi bazı uluslararası özneleri hedef alırken diğeri Amerika’da bulunan ve özellikle bu yıl içerisinde yapılacak başkanlık seçimlerinde Trump’ı destekleyen kullanıcıları hedef alıyordu.  

Platform, bir süredir kamuoyunu etkilemek, asılsız haberler yaymak, bazı politikacıları desteklemekbazı siyasi kişilikleri kötülemek veya bu tip yollarla seçim sonuçlarını manipüle etmek amaçlarıyla kullanılan sahte hesaplar için verimli bir ortam haline gelmeye başlamıştı. Sosyal medya devi, 2016’daki ABD Başkanlık Seçimleri’ni etkilemek amacıyla da yaygın bir biçimde kullanılmıştı. Özellikle bu dönemdeki kampanyalar, din ve ırk üzerinden yapılan söylemlerle yürütülmüştü.  

Instagram’ın da üst kuruluşu olan şirketbir daha benzer kampanyaların yayılmasını engelleyebilmek adına bu kez 6 adet Facebook hesabını ve 5 adet Instagram hesabını kendi ağından sildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, hesapların İran merkezli küçük bir topluluğun bir parçası olduğu bildirildi. Aktarılan detaylara göre özellikle Amerika’yı hedef alan hesaplar, bazı Facebook sayfalarında gönderi paylaşmak veya oradaki içeriklere yorum bırakmak için kullanılıyordu. 

Şirket, siyasi paylaşımlarla ilgili bir grup ekran görüntüsü paylaştı

Bununla birlikte hesapların; Hristiyanlık, başkanlık seçimleri, göç politikaları veya ABD-İran ilişkileri gibi siyasi amaçlara ilişkin konular üzerine paylaşımda bulunduğu ifade edildi. Sosyal medya devi, hesapların kullandığı isimleri açıklamamış olsa da bu hesapların yaptığı paylaşımlara ilişkin olarak bir grup ekran görüntüsü paylaştı. Ekran görüntülerindeki paylaşımlar arasında Trump, Hristiyanlık ve politikacı John Bolton’la ilgili yapılan bazı paylaşımların da bulunduğu görüldü. 

Facebook bu açıklamasıyla birlikte; Myanmar’ı hedef alan 13 hesap ve 10 sayfayı ve Ukrayna’yı hedef alan 4 Instagram hesabını platformdan sildiğini de duyurdu. Yapılan açıklamaya göre; 78 hesap, 11 sayfa ve 29 grup daha Facebook tarafından sosyal ağdan kaldırıldı.  

Facebook, veri doğrulama süreci kapsamında Reuters’la çalışacak 

Facebook’un sosyal medya hesapları hacklendi 

Eski CIA çalışanı Eisenstat: “Facebook, kullanıcıları hakkında CIA’den daha fazla bilgiye sahip”