Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

OurMine” isimli Dubai merkezli grup, sosyal medya devi Facebook’un Twitter ve Instagram hesaplarını hackledi. Grup kısa bir süre önce, Amerikan Futbolu Ligi’ne ilişkin 15 sosyal medya hesabını da hacklemiş ve internetteki güvenlik önlemlerinin hala çok yetersiz olduğunu göstermek için saldırıyı gerçekleştirdiklerini açıklamıştı. 

Kısa bir süre önce Twitter kurucusu Jack Dorsey’nin sosyal medya hesabının hacklenmesinin ardından bu kez de Facebook, siber saldırıların hedefi haline geldi. Aktarılan detaylara göre, sosyal medya devinin resmi Instagram ve Twitter hesapları ile Facebook Messenger’ın resmi Twitter hesabı kısa bir süreliğine hacklendi. Yapılan siber saldırının sorumluluğunu, Dubai merkezli hack grubu “OurMine” üstlendi. Grup, resmi hesaplara sızdıktan sonra yaptığı paylaşımda “Facebook bile hacklenebilir; ama güvenlik önlemleri en azından Twitter’dan daha iyi” ifadelerini kullandı.  

Twitter konuyla ilgili yaptığı açıklamada, üçüncü şahıslar tarafından hesaplara erişim sağlandığını doğruladı ve güncel olarak erişimi engellemiş olduklarını ifade etti. Aktarılan detaylara göre sanal saldırı, “Khoros” isimli bir pazarlama platformu aracılığıyla yapıldı. Platform, işletmeler tarafından sosyal medya hesapları ve marka imajlarını yönetmek için kullanılıyordu ve platformun, müşterilerin hesap detaylarına erişim izni vardı. Khoros da saldırıların artması dolayısıyla kısa bir süre önce yaptığı bir açıklamada, platformlarında bir açık olduğunu itiraf etmişti.  

Dubai merkezli grup, daha önce de pek çok hack faaliyetine imza atmıştı

Dubai merkezli grup, Ocak ayı sonunda da Amerikan futbolu liginden 15 sosyal medya hesabını hacklemişti ve saldırıyı, internetteki güvenlik önlemlerinin hala çok yetersiz olduğunu ve geliştirilmesini gerektiğini göstermek için gerçekleştirdiklerini açıklamıştı. Siber saldırı grubu bununla birlikte, hack faaliyetlerini kendi siber güvenlik hizmetlerini sunmak için yaptıklarına da işaret etmişti. 

Benzer şekilde Google CEO’su Sundar PichaiTwitter kurucusu Jack DorseyNetflix ve Marvel’ın da sosyal medya hesapları, daha önce aynı grup tarafından hacklenmiş ve yaşanan siber saldırı olayları, teknoloji dünyasının gündemine oturmuştu.  

Amerikan futbolu liginden 15 takımın sosyal medya hesapları hacklendi 

Bir el arabası ve 99 tane ikinci el telefon: Google Haritalar’ı hack’lemek işte bu kadar kolay!

Apple’ı Hack’leyen Türk genç hapis cezasına çarptırıldı