Facebook’un çatısı altında olan popüler mesajlaşma platformu WhatsApp’ta yapılacak yeni değişiklikle Durum bölümünde ‘’reklam’’ gösterilecekti. Ancak tepkiler sebebiyle, Facebook bu değişiklikten şimdilik vazgeçmiş gibi görünüyor.

2009 yılında piyasaya sunulan mesajlaşma platformu başlangıçta ücretsiz değildi. Kullanıcılardan alınan yıllık 0,99 dolar abonelik ücreti, Facebook’un 2014’te WhatsApp’ı satın almasıyla kaldırılmıştı.

Söz konusu abonelik ücretinin sebebi ise, Facebook’a satılmadan iki sene önce WhatsApp’ın kullanıcılara vermiş olduğu sözdü. Platform, uygulamayı hiçbir zaman gelir amaçlı kullanmama ve kullanıcı verilerini toplamama sözü vermişti.

Dünyada aylık 1 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşan WhatsApp önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Ancak çatısı altında bulunduğu Facebook, platformdan herhangi bir para kazanamıyordu. Facebook da para kazanamadığı dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasında radikal bir değişiklikle uygulamada reklam satarak daha fazla gelir elde etmeyi planladı.

Facebook yaklaşık iki hafta önce uygulamanın ‘Durum’ bölümünde artık reklam gösterileceğini açıklamıştı. Yapılacak olan bu değişiklik kullanıcılar tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmış ve sosyal medyada gündem haline gelmişti.

Facebook, WhatsApp’ta reklam göstermekten vazgeçti

WhatsApp’ın Başkan Yardımcısı olan Chris Daniels, şirketin WhatsApp’ta para kazanma çabalarının bir parçası olarak WhatsApp hikayelerde reklam göstermeyi planladığını açıklamıştı. Bu adımın arkasındaki ana fikir, uygulamadan gelir elde etmek ve işletmelerin dünyanın her tarafındaki WhatsApp kullanıcılarına ulaşmasını sağlamaktı.

Bununla birlikte, WhatsApp’ın kurucuları reklam planına direndi ve kurucu ortak Brian Acton, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle WhatsApp’tan istifa etti.

Wall Street Journal’ın bugün yayınlanan bir raporuna göre Facebook, WhatsApp’ta reklam gösterme yeniliğinden uzaklamış görünüyor. Raporda, WhatsApp’a reklamları entegre etmenin yollarını bulmak için kurulmuş bir ekibin kısa zaman önce dağıtıldığı belirtiliyor.

Elbette Facebook’un şu an için WhatsApp’ta reklam gösterme değişikliğinden vazgeçmesi, söz konusu durumun ilerleyen zamanlarda gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor. Şirketin odağının işletmelerin müşterileri ile hızlı bir şekilde iletişim kurması olduğu söyleniyor. Facebook’un WhatsApp’tan para kazanmak için ne gibi adımlar atacağını bekleyip göreceğiz.

Kullanıcıları üzen yenilik: WhatsApp’ta artık reklam gösterilecek

WhatsApp iOS’a 2 yeni işlevsel özellik ekleyecek