Çarşamba, Aralık 2, 2020
Ana Sayfa Dijital Facebook, WhatsApp’ta reklam göstermekten vazgeçti

Facebook, WhatsApp’ta reklam göstermekten vazgeçti

Facebook’un çatısı altında olan popüler mesajlaşma platformu WhatsApp’ta yapılacak yeni değişiklikle Durum bölümünde ‘’reklam’’ gösterilecekti. Ancak tepkiler sebebiyle, Facebook bu değişiklikten şimdilik vazgeçmiş gibi görünüyor.

2009 yılında piyasaya sunulan mesajlaşma platformu başlangıçta ücretsiz değildi. Kullanıcılardan alınan yıllık 0,99 dolar abonelik ücreti, Facebook’un 2014’te WhatsApp’ı satın almasıyla kaldırılmıştı.

Söz konusu abonelik ücretinin sebebi ise, Facebook’a satılmadan iki sene önce WhatsApp’ın kullanıcılara vermiş olduğu sözdü. Platform, uygulamayı hiçbir zaman gelir amaçlı kullanmama ve kullanıcı verilerini toplamama sözü vermişti.

Dünyada aylık 1 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşan WhatsApp önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Ancak çatısı altında bulunduğu Facebook, platformdan herhangi bir para kazanamıyordu. Facebook da para kazanamadığı dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasında radikal bir değişiklikle uygulamada reklam satarak daha fazla gelir elde etmeyi planladı.

Facebook yaklaşık iki hafta önce uygulamanın ‘Durum’ bölümünde artık reklam gösterileceğini açıklamıştı. Yapılacak olan bu değişiklik kullanıcılar tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmış ve sosyal medyada gündem haline gelmişti.

Facebook, WhatsApp’ta reklam göstermekten vazgeçti

WhatsApp’ın Başkan Yardımcısı olan Chris Daniels, şirketin WhatsApp’ta para kazanma çabalarının bir parçası olarak WhatsApp hikayelerde reklam göstermeyi planladığını açıklamıştı. Bu adımın arkasındaki ana fikir, uygulamadan gelir elde etmek ve işletmelerin dünyanın her tarafındaki WhatsApp kullanıcılarına ulaşmasını sağlamaktı.

Bununla birlikte, WhatsApp’ın kurucuları reklam planına direndi ve kurucu ortak Brian Acton, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle WhatsApp’tan istifa etti.

Wall Street Journal’ın bugün yayınlanan bir raporuna göre Facebook, WhatsApp’ta reklam gösterme yeniliğinden uzaklamış görünüyor. Raporda, WhatsApp’a reklamları entegre etmenin yollarını bulmak için kurulmuş bir ekibin kısa zaman önce dağıtıldığı belirtiliyor.

Elbette Facebook’un şu an için WhatsApp’ta reklam gösterme değişikliğinden vazgeçmesi, söz konusu durumun ilerleyen zamanlarda gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor. Şirketin odağının işletmelerin müşterileri ile hızlı bir şekilde iletişim kurması olduğu söyleniyor. Facebook’un WhatsApp’tan para kazanmak için ne gibi adımlar atacağını bekleyip göreceğiz.

Kullanıcıları üzen yenilik: WhatsApp’ta artık reklam gösterilecek

WhatsApp iOS’a 2 yeni işlevsel özellik ekleyecek

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deezer, 2020’nin En’lerini ve Kullanıcıların Müzikal Hayvan İkizi’ni Açıkladı

Online müzik akış platformu Deezer, 2020 yılında en çok dinlenenleri açıkladı. Deezer, platformda en çok dinlenen içeriklerin yanı sıra ayrıca, her kullanıcının kendine has...

Ford, Türkiye’nin İlk Batarya Montaj Fabrikasını 2022’de Hayata Geçirecek

Ford Otosan, Türkiye’de açılacak ilk ‘Batarya Montaj Fabrikası’ için çalışmalara başladığını duyurdu. Elektrikli otomobillere dönüşüm sürecinde büyük önem arz edeceği ifade edilen fabrikanın, 2022...

YouTube Bağış ile Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Destek Olunacak

YouTube Bağış ismiyle anılan özellik sayesinde içerik üreticileri videolarında kâr amacı gütmeyen kurumlar için destek toplayabilecek.  YouTube Bağış ile YouTube İş Ortağı Programı’nda yer alan...

Bitcoin, 20 Bin Dolar Sınırına Dayandı 

Kısa bir süre önce 19 bin 857 dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kıran Bitcoin, 20 bin dolar sınırına dayandı. Yükselişine devam ederek 19 bin...

Spotify, Kişisel ‘2020 Yılı Özeti’ Listelerini Yayınladı 

Bu yılın en çok dinlenen müzik ve ‘podcast’ yayınlarını açıklamasının ardından Spotify, kişisel ‘2020 Yılı Özeti’ listelerini de yayınladığını duyurdu. Kişiselleştirilmiş listelerin; kullanıcıların yıl...