Aktif 2 milyar kullanıcısı bulunan Facebook, yeni bir açıklama yaptı. Sosyal medya devinin yaptığı yeni açıklamaya göre, artık içerik sahipleri Facebook ‘da ücretli canlı yayın açabilecek.

Koronavirüs pandemisi sebebiyle insanlar, işlerini evden yapıp, eğitimlerini de yine online olarak devam ettiriyorlar. Bu süreçte evlerinde çok daha fazla vakit geçirmek zorunda kalan insanlar da elbette ki online mecralara daha fazla yönelip sosyal medya kullanımlarını artırdı. Bu zorlu süreçte sosyal medya platformları da bünyelerine yeni özellikler ekleyip kullanıcıların deneyimini artırmaya çalışıyor. Evde kalınması gereken bu dönemde sosyal medya platformları insanları hem evde kalmaya teşvik etmek hem de kullanıcılara yeni deneyimler sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. 

Bu konuda yeni bir atak da Facebook’tan geldi. Şirket yaptığı yeni açıklamada, içerik üreticilerinin yaptıkları canlı yayınları artık ücretli bir hale getirebileceğini belirtti. Facebook içerik üreticilerinin yanı sıra küçük işletmeler için de söz konusu özelliğin kullanılabilir olacağını açıkladı.

Facebook’un yapmış olduğu açıklamada, söz konusu özelliğin çevrimiçi performanslar ya da profesyonel konferanslar sunabilmek için kullanılacağını belirtti. Sosyal medya devinin bünyesine ekleyeceği yeni özellik, kullanıcıların belli bir ücret karşılığında sanat derslerine ya da müzik kurslarına katılmak için çeşitli etkinlikler düzenlemek için de kullanılabilecek. 

Facebook ücretli canlı yayın çevrimiçi olarak işaretlenecek

Facebook’un bünyesine eklediği yeni özellik için etkinliklerin sadece çevrimiçi olarak işaretlenebileceği belirtildi. Facebook ayrıca, canlı yayın yapmak istenilen kişilere de Facebook Canlı özelliği entegre edilebilecek. Kullanıcılar istedikleri yerde canlı yayınları daha kolay izleyebilmesi adına da canlı videolara erişim kolaylaştırılacak. Bunun yanı sıra şirket, internet bağlantısının kısıtlı ya da sınırlı olduğu durumları da düşündü. Şirket kullanıcıların yayını daha kolay takip edebilmesi için sadece ses dinleme özelliğini de aktif edecek. 

Facebook ücretli canlı yayın özelliğin yanı sıra, kullanıcıların severek kullandığı Portal uygulaması için de yeni özellikler eklendi. Kısa bir süre sonra kullanıcılar Portal’dan Facebook sayfalarına ve gruplarına yayın yapabilecekler. Platformda yer alan Facebook Canlı uygulaması sayesinde ise profillerinde yayın yapma özelliği bulunan kullanıcılar Nisan ayının sonundan itibaren yayınlarını topluluklarla da paylaşabilecek. Portal’ın oldukça işlevsel olan akıllı kamerasının söz konusu durumda oldukça yararlı olabileceği düşünülüyor.

Facebook’un bünyesine ekleyeceği içerik üreticilerinin canlı yayınları ücretli hale getirebilmesi özelliğinin, söz konusu karantina döneminde evde olan kişilerin oldukça işine yarayacağı ve eğlenceli olacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir:

ZOOM BOMBING, FACEBOOK GAMING, OYUN KONSOLU ZAM, ONLINE DÜĞÜN – DigiToll #12

Facebook, Yeni Grup Görüntülü Sohbet Özelliği Messenger Rooms’u Kullanıma Sundu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz