Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Peter Thiel, Facebook’un yönetiminden çıkıyor. Ayrıntılar haberimizde

Facebook’un ilk yatırımcısı olan Peter Thiel, şirketin yönetim kurulundan ayrılacağını açıkladı. Konuya ilişkin açıklama, şirketten yapıldı ve Peter Thiel’ın 2022 Yıllık Hissedarlar Toplantısında Meta’nın (Facebook’un çatı şirketi) yönetim kurulundan çıkacağı bildirildi. Thiel bu toplantı yapılana kadar yönetim kurulundaki görevine devam edecek.

Facebook’un yüzde 10,2’sine sahipti

Peter Thiel 2004 yılında kurulan Facebook’a 500 bin dolar melek yatırım yaparak şirketin ilk yatırımcısı olmuştu. Thiel bu yatırıma karşılık Facebook’un yönetim kuruluna girmiş ve şirketin yüzde 10,2’lik hissesini kontrol etmeye başlamıştı.  2012’de Facebook’taki çoğunluk hisselerini 1 milyar dolara satan Thiel, şirketin yönetim kurulunda kalmaya devam etti. 1967’de Almanya’da doğan ve ailesiyle ABD’ye göçen Thiel, 1989’de Stanford Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Peter Thiel, online para transferi start-up’ı PayPal’ı 1998’de Max Levchin ve Luke Nosek ile kurdu ve 2002’ye kadar bu şirketin CEO’luğunu üstlendi. Üçlü, PayPal’ı eBay’e 1,5 milyar dolara sattı. Daha sonra önemli veri analizi firmalarından Palantir Technologies’i kuran Peter Thiel,  2019’a kadar bu şirketin yönetim kurulu başkanlığını yürüttü.

PayPal Mafia’nın lideri

Thiel’ın farklı yıllarda kurduğu girişim sermayesi ve yatırım şirketleri şöyle: Clarium Capital (2002), Founders Fund (2005), Valar Ventures (2010) ve Mithril Capital (2012). Thiel ayrıca 2015-2017 yılları arasında Y Combinator’da yarı zamanlı ortak olarak görev aldı. Son olarak, Thiel’ın günümüz start-up dünyasında “PayPal Mafia” olarak bilinen yapının lideri olarak gösterildiğini not edelim. PayPal Mafia ise bugün bildiğimiz birçok teknoloji şirketinin kurucularından oluşuyor. Bu isimlerden bazılarını şöyle sıralamak mümkün: Elon Musk (Tesla), Steve Chen (YouTube), Russell Simmons (Yelp), Reid Hoffman (LinkedIn) ve Chad Hurley (YouTube). Öte yandan, Bloomberg Billionaires Index’e göre, Ocak 2022 itibarıyla, Peter Thiel’ın tahminî serveti 9,13 milyar dolar ve kendisi dünyanın en zengin 279. kişisi unvanına sahip.

Meta’nın mevcut yönetim kurulu şöyle: Mark Zuckerberg, Sheryl Sandberg, Peggy Alford, Marc Andreessen, Andrew Houston, Nancy Killefer, Robert Kimmitt, Peter Thiel, Tracey Travis ve Tony Xu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz