Okuma Süresi
2 dakika

Teknolojik gelişmelerin başka bir boyuta taşınmasına katkı sağlayan Fiber Optik kabloların yeni kullanım alanı, kullanıcılar için potansiyel tehlike mi oluşturuyor? Detaylar yazımızda!

İnternetin önemi her geçen gün artıyor. Özellikle de pandemi döneminde iş ve okul aktivitelerinin internete taşınması sebebiyle, neredeyse her evde aktif olarak internet kullanılıyor. İnternet sağlayıcısı tercih ederken en çok dikkat edilen özellik ise, interneti verimli kullanabilmek adına sağlam altyapı oluyor.

Sağlam altyapı ve hız denince akla ilk olarak fiber optik altyapılı internet hizmetleri geliyor. Okyanuslar da dahil olmak birçok yüzeye döşenerek dünyayı dolaşan fiber optik kablolar, hızlı internet sağlamanın yanı sıra, farklı amaçlarla da kullanılabiliyor.

Fiber Optik Kablolar Birçok Alanda Kullanılıyor!

Tüm dünyada yaygın şekilde kullanımda olan optik fiber ağlar, internet sağlayıcılığının yanı sıra deprem tespiti, yer altı yapı keşfi ve kentsel trafik akışını izlemesi gibi birçok alanda kullanılabiliyor. Bu yönleriyle fiber optik ağlar, insanların yaşamı ve üretimi üzerine sayısız olumlu etki ediyor. Ancak son yapılan çalışmalarla, fiber optik ağların kullanım alanının bununla da sınırlı olmadığı anlaşılıyor.

Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi çatısı altında araştırmalarını sürdüren bilim insanları, fiber optik kabloların belirttiğimiz alanlar dışında da kullanılabileceğini belirtiyor. Yayınlanan makalede, fiber optik kabloların ek bilgi edinmeye de yardımcı olacağı açıklanıyor.

Şimdi de Gizli Dinlemeler İçin Kullanılacak!

Fiber optik ağlar, dünya çapında, okyanuslarda ve yer altında verileri ışık huzmeleri şeklinde taşımak için kullanılıyor. Bu yapılar, titreşime olan hassasiyetinden dolayı, balinaları izlemeyi sağlayan bir sensör olarak da kullanılabiliyor. Bilime bu denli fayda sağlayan fiber optik kabloların, şimdi de gizli dinleme işlemleri için kullanılacağı söyleniyor.

Son yapılan çalışmalar, neredeyse tüm ev ve tesislere ulaşan fiber optik ağ mimarisinin, ses sinyallerini ışık dalgasına modüle edebilen bir cihaz sayesinde, birçok ortamı gizlice dinlemeye imkan tanıyacağını gösteriyor. Kablolarla sinyallerdeki küçük değişiklikleri algılayabilen cihaz, tüm konuşmaları bir kilometreden fazla mesafeden duyabilmeyi mümkün kılıyor.  Görünen o ki, teknolojinin gelişimine katkı sağlayan fiber optik kablo yapısı, illegal dinleme işlemlerine kapı aralıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz