Cisco, yeni nesil internet teknolojisi kurma stratejisinin ardındaki yeni ayrıntıları ana hatlarıyla açıkladı. ‘Geleceğin İnterneti’ stratejisini benimseyen bir ağ olarak kurulan Cisco, silikon, optik ve yazılım da dahil olmak üzere 5G internet teknolojisine yatırım yapmak için çok yıllı bir plan yaptığını açıkladı.

Cisco CEO’su Chuck Robbins yaptığı açıklamada, “İnovasyon odaklı yatırım, doğru ekip ve hayal gücüne değer veren bir kültür gerektiriyor. Endüstriyi 5G dönemi için yeni bir internet inşa etmeye dönüştürmeye adadık.” dedi.

Silikon tarafında Cisco, 5G internet dönemi için özel bir entegre devre (ASIC) olan yeni bir anahtarlama ve yönlendirme uygulamaları Silicon One’ı duyurdu. Programlanabilir ağ çipi Cisco’ya göre performans, bant genişliği, güç verimliliği, ölçeklenebilirlik ve esneklikte önemli gelişmeler sağlamak için tasarlandı.
Cisco, ilk çip Q100 neslinin ağ bant genişliği için 10 Tbps yönlendirme kilometre taşını aştığını söyledi.

Silicon One mimarisi Cisco’nun önümüzdeki on yıl boyunca yol gösteren ürün yol haritasının temeli olacak. Uzun vadede Cisco’nun amacı, 5G dönemi gerçekleştiğinde gelecek uygulamaları ve hizmetleri desteklemek.
Bu arada Cisco, Silicon One’ın 5G, AI ve Things of Internet uygulamaları için ağlar işleten web sitesi şirketleri ve servis sağlayıcıları için tasarlanan yeni 8000 serisi taşıyıcı sınıfı yönlendiricilerine de entegre olacağını söyledi. Cisco, 400G için optimize edilmiş 8000 serisinin bu toplu ağları kurma ve kullanma maliyetini azaltacağını da ekledi.

Yeni seri, Cisco’nun yeni IOS XR7 işletim sistemi tarafından destekleniyor ve bu da Cisco’nun gelecekteki teknoloji stratejisinin başka bir parçası. Cisco, işletim sisteminin daha hızlı indirme hızları ve güvenlik geliştirmeleri sağlayacağını belirtti.

Cisco, halen devam etmekte olan konuşlandırmalar ve Cisco 8000 serisinin denemelerinde, Comcast ve NTT Communications ile çalıştığını söyledi.

Cisco, optik alana odaklandığını da belirtti. Bağlantı fiyatları 100 G’den 400 G’ye yükseldikçe, optik altyapının inşa edilmesi ve işletilmesi maliyetlerin daha büyük bölümünü oluşturuyor.

Genel olarak, Cisco tarafından belirtilen bu strateji, son beş yıl içerisinde şirketin en büyüklerinden biri olarak görülüyor.