Otomotivin önü alınamayan trendleri Coupe SUV gövde tipi ve elektrikli sürüşe Ford nihayet Mustang Mach-E modeliyle cevap verdi.

ABD, Los Angeles’ta, otomotiv endüstrisinin seyrini değiştiren Tesla Motors’un tasarım merkezinin yanı başında Ford tarihinin en önemli olaylarından biri gerçekleşti. Uzun süredir geliştirmeleri devam eden ve efsane spor otomobil Mustang’in tasarımından ilham alan tamamen elektrikli Coupe SUV gövde tipindeki Mach-E modeli üzerindeki örtüler kalktı.

Mustang Ailesi

Ford Motor Company’nin 2008 küresel otomotiv krizinden beri çalkantılı seyreden finansal bilançosu elektrikli otomobil devriminin hızla gelişiyle daha da kötüye gitmişti. Yeniden doğuş ve yeni bir çıkış hamlesi yapmak isteyen markanın tüm çabalarını sarf ettiği Mustang Mach-E modeliyle uzun mesafeler kat edebilen premium elektrikli otomobil sınıfında artık Ford’un da bir temsilcisi bulunuyor.

5 farklı model, 44 bin dolardan başlayan fiyatlar

Elektrikli otomobil pazarının giderek kızışan rekabetinde Ford tıpkı Tesla’nın stratejisiyle aynı platform üzerinde yükseltilebilen donanımlarla tüm fiyat aralıklarına hitap etmiş. Giriş seviye donanım başlagıç fiyatı 44 bin dolar seviyesinde tutan Ford bu modelde 75.7 kWh kapasiteli Lityum Ion pilleri 255 beygirlik bir elektrik motorunu beslerken güç yalnızca arka tekerleklere aktarılıyor. Bu noktada aracın safkan Mustang ilkelerine bağlı kalınarak arkadan çekiş sürüş dinamiklerine göre tasarlandığını belirtmek gerek.

Pil kapasitesi, motor gücü ve dört tekerlekten çekiş gibi farklılıklarla oluşan 5 modelden en üst seviye GT modeli, 460 beygir güç 830 Nm tork değerleriyle 0-100 km/h hızlanmasını 3 saniyede gerçekleştirerek süper spor modellerin tozunu yutmayacak bir performans sergilemesi bekleniyor. Bu performansı sergilerken 98.8 kWh ‘lik büyük pil kapasitesinin erişim mesafesi 378 kilometreye düşüyor. Mustang Mach-E GT’nin fiyatı ise 60,500 dolar açıklanıyor.

Tek şarjla 483 kilometre

Elektrikli otomotiv dünyasının bel bağladığı Lithium – Ion pil teknolojisi sıvı soğutma / ısıtma ( aktif termal koruma ) ile birleştiğinde günümüz fosil yakıtlı vasıtaların gidebildiği uzaklıklara erişmek artık mümkün. Mach-E California Route 1 adındaki artırılmış pil kapasitesi ve yalnızca arka aksta yer alan elektrik motoruyla  tek şarjla 300 mil yani 483 kilometre mesafeye erişebiliyor. Bu modelin başlangıç ifyatı 52 bin 400 dolar açıklanmış.

First Edition 2020 son çeyrekte yollarda

17 Kasım Pazar akşamı etkinlikle birlikte ön siparişe açılan Premium ve First Edition modellerine 2020’nin sonbaharında sahip olmak isteyen müşterilerden 500 dolar ön ödeme alınıyor. Giriş seviyesi ve 44 bin dolar fiyatıyla en uygun seçenek Select, artırılmış menzilli California Route 1 ve üstün performanslı GT modelleri için ise 2021’e kadar uzayan bir üretim takvimi planlanmış.

ABD’den ithal otomobillere getirilen ek vergi yüzünden Mustang Mach-E ülkemize çok geç ve sınırlı adetlerde gelmesi bekleniyor.