Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Facebook, bünyesinde bulunan Instagram’a yardım kuruluşlarının bağış toplayabilmeleri için getireceği yeni özelliği anlattı. Instagram’a getirilecek olan bağış düğmesiyle, Facebook’ta bir bağış toplama etiketi ve oyun yayınlarında bağış topyalabilme gibi özellikler yer alacak.

Facebook bünyesinde bulunan platformlarda kar amacı gütmeyen toplulukların bağış toplayabilmesi için üç yeni özellik tanıttı. Facebook’un yeni getireceği üç özellik şu şekilde; Instagram’da bir bağış düğmesi, Facebook’ta bir bağış toplama etiketi ve Facebook’taki canlı yayın akışında daha geniş çaplı bağış toplama özelliği. Facebook’un getirmeyi planladığı özelliklerden en dikkat çekeni ise tabi ki Instagram’a eklenecek olan bağış düğmesi oldu.

Instagram Hikayeler üzerinden geçtiğimiz dönemlerde bağış toplayabiliyordu. Ancak bu hikayeler 24 saat sonra siliniyordu. Yeni gelen değişiklikle artık kar amacı gütmeyen kuruluşlar, irtibat numarasını içeren bilgilerin yanında Instagram profillerine bir bağış düğmesi ekleyebilecekler ve işleri kolaylaşacak.

ABD’de küçük bir oyun yaratıcısı grubu için yaklaşık bir yıldır kullanılan, yardım amaçlı canlı yayın araçları artık daha geniş kitleye ulaşabilir duruma gelecek. Şirketin de istediği şey daha fazla insana hizmet vermek.

Facebook, yeni ekleyeceği özelliği daha geniş kitlelere ulaştırarak yayıncıların bağış hedeflerini belirlemelerini, bağış çubuğunu etkinleştirmelerine ve bağış uyarıcısı ile yollanan bağışların ekranda görüntülenebilmesine izin verecek. Yani izleyicilerden biri bağış yaptığında ve bağışı ekranda gözüktüğünde, diğer izleyiciler de teşvik edilmiş olacak.

Facebook’un bünyesinde bulunan platformları ve etki ettiği kitleler göz önüne alındığında böyle bir fon oluşturulması dünya geneline yayılabilecek. Kar amacı gütmeyen kuruluşlarda bu sayede hem seslerini duyurabilecek hem de ayakta kalabilmek için dayanabilecekleri bir dalları olmuş olacak.