Fortnite’ta, İçerik Üreticilerini Destekleme programından bir YouTuber isim benzerliğinin sebep olduğu hata sonucu bir saatte 26 bin dolar kazandı.

 

 

Epic Games’in desteklediği İçerik Üreticileri Destekleme programı kapsamında sosyal platformlarda içerik üreticilerine kişisel bir kod sağlamakta. Fortnite oyuncuları sağlanan kodla birlikte oyun mağazasında kozmetik veya diğer öğelerde satın alım yaptıklarında, içerik üreticisi belirli bir yüzdede destekleniyor. Ancak ortaya çıkan bir yanlış anlaşılma sonucu bir YouTuber’ın bir saat içinde 26 bin doları karışıklık sebebiyle kazandığı anlaşıldı.

İsim benzerliği sonucu yaşanan olay ise şu şekilde: Fortnite Chapter 2’nin şanslı içerik yaratıcısı Sway oldu. İçerik üreticisinin kod ismi FaZe Clan’ın (Fortnite’ın rekabetçi eSport ekibi) bir parçası olan Sway’e çok benziyor. YouTuber Sway’in ismi FaZe Clan’ın yıldızına benzediği için bağışlar hatalı olarak Sway’e gitti. Yanlış anlama YouTuber Sway’in kodunu ünlü FaZe Clan üyesinden önce almasından kaynaklanıyordu.

Basit bir isim benzerliği, YouTuber’ın başka birinin ismi üzerinden gelirlerini artırmasına neden oldu.İçerik üreticisi de Fortnite yıldızı Sway, FaZe’e katıldığından beri kod programından daha fazla kazanmaya başladığını belirtti.

Epic’in İçerik Üreticilerini Destekleme programı, Epic Games mağazasında alışveriş yapan oyuncuların, içerik üreticisinin kodunu kullanarak bağış yapmalarına olanak sağlıyor. Epic Game kodla birlikte harcanan her 10.000 V-Papel için üreticiye 5 dolar veriyor.